O Nas

Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Kamieniu Pomorskim to największa szkoła średnia w powiecie kamieńskim. Uczęszcza do niej ponad 400 uczniów i zatrudnionych jest 50 nauczycieli. Placówka istnieje od 1966 r. W tym czasie wykształciła kilkadziesiąt tysięcy absolwentów w różnych zawodach. Uczą się u nas kolejne pokolenia. Nasza kadra to często absolwenci szkoły.

Szkoła to kompleks składający się z budynku głównego wraz z przyległym warsztatem. Warsztaty gastronomiczne zostały zmodernizowane w 2010 roku. Świadczą usługi zarówno cateringowe, jak i na miejscu w bufecie szkolnym i sali restauracyjnej. Odbywają się tutaj imprezy szkolne i pozaszkolne, m. in. przyjęcia komunijne i inne imprezy okolicznościowe.

Szkoła dysponuje  trzema pracowniami komputerowymi z dostępem do Internetu.

Lekcje wychowania fizycznego prowadzone są w wyremontowanej sali gimnastycznej, a także na boiskach szkolnych i położonym nieopodal stadionie miejskim.

Szkoła posiada własną bibliotekę, ze stanowiskami komputerowymi, w której można przygotować się do zajęć. Młodzież zamiejscowa ma do dyspozycji nowoczesny internat  na 28 miejsc noclegowych. Od wielu lat szkoła współpracuje z hotelami i restauracjami w okolicznych miejscowościach nadmorskich oraz zakładami rzemieślniczymi i usługowymi w zakresie praktyk zawodowych.

W pracy wychowawczej zwracamy szczególną uwagę na kształtowanie właściwych postaw życiowych. Uczniowie i nauczyciele mogą liczyć na pomoc pedagoga, psychologa i doradcy zawodowego.

Dbamy też o zdrowie i bezpieczeństwo naszych uczniów. W szkole istnieje całodobowy system monitorowania obiektów. Młodzież objęta jest opieką medyczną. Posiadamy gabinet pielęgniarki szkolnej.

Bierzemy udział w projektach edukacyjnych w ramach projektów unijnych. Jednym z nich była "Lokata na jutro" adresowana do uczniów techników. W latach 2018- 2019 realizowany był projekt "Kamień w zmysłach" . W 2020 rozpoczęła się realizacja kolejnego dużego projektu unijnego „Powiat Kamieński szkolnictwem zawodowym stoi”, w ramach którego i uczniowie i kadra wzięli udział w różnych formach doskonalenia zawodowego.

W latach 2017- 2019 współpracowaliśmy z niemiecką szkołą zawodową z Kilonii, w zakresie polsko- niemieckiej wymiany młodzieży. Zrealizowaliśmy trzy wymiany, w ramach których   nasi uczniowie wspólnie z młodzieżą z Niemiec gotowała, bawiła się i zwiedzała. Wydane zostały 2 publikacje z relacjami uczestników i przepisami kulinarnymi potraw, które przygotowywała młodzież pod opieką nauczycieli oraz w 2019 r. projekt multimedialny z wymiany. Niestety pandemia uniemożliwiła nam realizację kolejnego projektu.

W 2021 roku uzyskaliśmy Akredytację Erasmusa w sektorze Kształcenie i szkolenie zawodowe na lata 2021 - 2027. Podpisana umowa gwarantuje Szkole ponad 57.000,00 euro na realizację do 30 listopada 2027 roku projektu.  W 2022 roku grupa młodzieży z klas hotelarskich  odbyła praktyki zawodowe w niemieckich hotelach w maju i październiku. W maju 2023 roku 15 osobowa grupa uczniów klas technik informatyk i technik programista  przebywała w Irlandii na miesięcznych praktykach zawodowych. W maju 2024 roku kolejna 15 osobowa grupa pojedzie do Hiszpanii. tym razem bedą to uczniowie klas technik żywienia, ochrony środowiska, hotelarstwa, informatyk.

Oferta edukacyjna nie ogranicza się jedynie do zajęć lekcyjnych. W szkole organizowane są liczne imprezy sportowe, wyjazdy do kin, teatrów, wycieczki turystyczno – krajoznawcze.

Szkolny Ośrodek Kariery zajmuje się aktywizacją zawodową. Uczniowie w ramach zajęć grupowych i spotkań indywidualnych z doradcą zawodowym, zdobywają aktualne informacje o zawodach, kierunkach kształcenia i placówkach edukacyjnych.