Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Stanisława Staszica w Kamieniu Pomorskim
REGULAMIN REKRUTACJI UCZESTNIKÓW W MOBILNOŚCI EDUKACYJNEJ W OBSZARZE KSZTAŁENIA I SZKOLEŃ ZAWODOWYCH
Krótkoterminowe projekty na rzecz mobilności osób uczących się i kadry w sektorze kształcenia i szkolenia zawodowego (KA122-VET)
§ 1 Postanowienia ogólne
1.1. Niniejszy Regulamin określa warunki uczestnictwa i rekrutacji uczniów
w ramach akcji Krótkoterminowe projekty na rzecz mobilności osób uczących się
w sektorze kształcenia i szkolenia zawodowego (KA121-VET).
1.2. Celem głównym projektu jest umożliwienie uczniom Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Stanisława Staszica w Kamieniu Pomorskim, kształcącym się w zawodach: Technik Hotelarstwa, Technik Żywienia i Usług Gastronomicznych, Technik Informatyk, Technik Programista, Technik Ochrony Środowiska wszechstronnego rozwoju w obszarze zawodowym i osobistym dzięki wdrożeniu szeregu działań o skali europejskiej, obejmujących swym zakresem zagraniczne warsztaty szkoleniowe.
1.3. Beneficjentem projektu jest Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Stanisława Staszica w Kamieniu Pomorskim, zwany dalej Organizacją wysyłającą.
§ 2 Uczestnicy projektu
2.1. Projekt adresowany jest do uczniów Organizacji wysyłającej.
2.2. Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny.
2.3. Ilość miejsc dla uczestników/czek projektu jest ograniczona i zależna od wysokości otrzymanego z Narodowej Agencji Programu Erasmus+ dofinansowania.
2.4. W ramach projektu wsparciem zostanie objętych w sumie 15 uczniów kształcących się w zawodach na kierunkach: Technik Hotelarstwa, Technik Żywienia i Usług Gastronomicznych, Technik Informatyk, Technik Programista, Technik Ochrony Środowiska, zwanych dalej Uczestnikami, którzy do udziału
w projekcie zostaną zakwalifikowani na podstawie procedury rekrutacyjnej, przeprowadzonej przez Komisję rekrutacyjną, w skład której wejdą przedstawiciele Organizacji wysyłającej.
§ 3 Zakres wsparcia
3.1. Przygotowanie realizowane przez Organizację wysyłającą:
3.1.1. Formalno-organizacyjne w wymiarze 5 godzin;
3.1.2. Językowe z języka angielskiego zawodowego, z uwzględnieniem słownictwa branżowego w wymiarze 15 godzin;
3.1.3. Kulturowe w wymiarze 15 godzin;
3.1.4. Pedagogiczne w wymiarze 15 godzin.
3.2. Uczestnictwo w mobilności europejskiej, w tym w warsztatach szkoleniowych.
§ 4 Zasady rekrutacji Uczestników
4.1. Rekrutacja poprzedzona zostanie akcją informacyjną, uwzględniającą kanały tradycyjne i internetowe, w czasie której podane będą do wiadomości całej społeczności szkolnej jej zasady.
4.2. Rekrutacja do projektu odbywać się będzie z uwzględnieniem zasady równych szans, w tym zasady równości płci oraz wyrównywania szans.
4.3. Podstawą kwalifikowania osób w ramach projektu jest spełnienie następujących warunków:
4.3.1. Przynależność do określonej grupy docelowej, opisanej w § 2;
4.3.2. Realizowanie w danym roku szkolnym miesięcznych praktyk zawodowych.
4.3. Rekrutacja prowadzona będzie przez Organizację wysyłającą za pośrednictwem powołanej ku temu Komisji rekrutacyjnej.
4.5. Przewiduje się utworzenie Komisji rekrutacyjnej składającej się z przedstawiciela dyrekcji, koordynatora, wychowawców klas, nauczycieli języka angielskiego, pedagoga, psychologa, oraz nauczycieli przedmiotów zawodowych.
4.6. Chęć udziału w projekcie uczeń będzie mógł zgłosić wychowawcy klasy, koordynatorowi projektu, nauczycielowi przedmiotów zawodowych.
4.7. Koordynator projektu utworzy listę i powiadomi uczniów o wyznaczonym terminie rozmowy kwalifikacyjnej.
4.8. Szczegółowe kryteria rekrutacji obejmują:
4.8.2. Średnią ocen z przedmiotów zawodowych z poprzedniego roku (średnia mnożona przez 10).
4.8.3. Ocena z języka angielskiego zawodowego na koniec roku szkolnego.
4.8.4. Uczestnictwo w konkursach lub olimpiadach z języka angielskiego oraz przedmiotów zawodowych ( udział – 5 pkt, zajęcie III miejsca -10 pkt, zajęcie II miejsca 15 - pkt, zajęcie I miejsca 20 – pkt.).
4.8.5. Nauczyciele przedmiotów zawodowych mogą dodatkowo przyznać 10 pkt. za zaangażowanie i umiejętności zawodowe.
4.9. Punkty za poszczególne kategorie zostaną zweryfikowane i przyznane przez Komisję rekrutacyjną na podstawie wyników w nauce przechowywanych w szkolnej bazie ocen.
4.10. Program Erasmus+ kładzie duży nacisk na włączanie i różnorodność, dążąc do równego dostępu do edukacji dla wszystkich osób, niezależnie od pochodzenia czy sytuacji życiowej. Wspiera organizacje i osoby, które mogą mieć trudności
z uczestnictwem w programie. Z uwagi na powyższe, w procesie rekrutacji będą brane pod uwagę kryteria premiujące tj dodatkowe punkty dla osób:
4.10.1. o niskim poziomie dochodów rodziny (10 pkt),
4.10.2. pochodzących z rodziny niepełnej, wielodzietnej (powyżej 3 dzieci) lub zastępczej ( 10 pkt),
4.10.3. mieszkających na terenach wiejskich (10 pkt),
4.10.4. niepełnosprawnych (10pkt),
4.10.5. posiadajacych trudności edukacyjne (10 pkt),
4.10.6. posiadające problemy zdrowotne (10 pkt),
4.10.7. pochodzące ze środowisk migracyjnych lub uchodźczych (10 pkt.).
4.11. Uczniowie zakwalifikowani zostaną poddani wnikliwej ocenie wychowawców oraz pedagoga szkolnego.
4.12. W razie jakichkolwiek wątpliwości lista osób zakwalifikowanych zostanie udostępniona Radzie Pedagogicznej, która zagłosuje w wyborze uczestników.
4.13. Utworzona lista osób zakwalifikowanych oraz lista rezerwowa będzie udostępniona do wglądu wszystkim zainteresowanym w Sekretariacie Organizacji wysyłającej.
4.15. Procedura odwoławcza obejmie możliwość odwołania, przysługującą każdemu uczniowi, który nie znajdzie się na liście osób zakwalifikowanych do udziału
w projekcie. Uczestnik posiada prawo do pisemnego odwołania się od decyzji Komisji rekrutacyjnej w ciągu 7 dni od momentu zakończenia procesu rekrutacyjnego
i stworzenia listy osób zakwalifikowanych do udziału w projekcie oraz listy rezerwowej. W ramach rozpatrywania odwołania, Komisja rekrutacyjna może przeprowadzić dodatkową rozmowę, celem poznania podstaw dla składanego odwołania.
§ 5 Postanowienia końcowe
5.1. Uczestnik projektu ma prawo zgłaszać realizatorowi projektu swoje uwagi i opinie dotyczące przeprowadzonych działań, w tym oceniać pracę opiekunów praktyk, celowość i przydatność wsparcia oraz sposób jego realizacji.
5.2. Uczestnik projektu ponosi pełną odpowiedzialność za składanie oświadczeń niezgodnych z prawdą. Nadzór organizacyjny i merytoryczny nad realizacją projektu sprawować będzie Koordynator projektu z ramienia Organizacji wysyłającej.
5.3. W kwestiach nieobjętych niniejszym Regulaminem, zastosowanie mają przepisy Kodeksu Cywilnego.
5.4. Regulamin obowiązuje przez cały okres trwania projektu i może ulec udoskonaleniu w momencie nawiązania porozumienia z organizacją goszczącą.