W czwartek 24.04. 2025 roku nasi uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w dwóch bardzo interesujących spotkaniach. Zaplanowano trzy tury obu tych wydarzeń, tak, aby każdy uczeń mógł w nich wziąć w nich udział.
W sali gastronomicznej odbyło się spotkanie uczniów z przedstawicielami Wojskowego Centrum Rekrutacji w Świnoujściu. Żołnierze przybyli, by przybliżyć młodzieży specyfikę służby wojskowej, ścieżki kariery w Siłach Zbrojnych RP, proces rekrutacji do wojska oraz możliwości kształcenia w uczelniach wojskowych. Zainteresowanych tematem zachęcamy do zapoznania się ze stroną internetową WCR https://wcrswinoujscie.wp.mil.pl/ oraz postami na Facebooku- WCRSwinoujscie.
Jednocześnie w trzech salach odbywały się szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, przeprowadzone przez przedstawicieli powiatowego oddziału WOPR w Kamieniu Pomorskim. W przystępny sposób przekazali oni uczestnikom wiedzę i praktyczne umiejętności niezbędne w sytuacjach zagrożenia.
Podczas szkolenia uczniowie uczyli się m.in. jak ocenić stan poszkodowanego, wezwać pomoc, wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO), a także jak posługiwać się automatycznym defibrylatorem zewnętrznym (AED). Przećwiczono również pozycję boczną ustaloną i postępowanie w przypadku zakrztuszenia.
Zajęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem ze strony uczniów. Wiedza zdobyta podczas szkolenia może w przyszłości uratować komuś życie, dlatego cieszymy się, że młodzież mogła uczestniczyć w tak ważnym wydarzeniu.
Dziękujemy prowadzącym za profesjonalizm i ciekawe zajęcia!
16 kwietnia 2025 roku w budynku Urzędu Miejskiego w Kamieniu Pomorskim odbył się etap gminny Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „ Młodzież Zapobiega Pożarom”. Wydarzenie zgromadziło uczniów ze szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, którzy rywalizowali wykazując się wiedzą z zakresu ochrony przeciwpożarowej, pierwszej pomocy i organizacji straży pożarnej.
Organizatorem konkursu był Zarząd Oddziału Miejsko Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Kamieniu Pomorskim.
Naszą szkołę reprezentowali: Amelia Kalinowska, Adrian Karbowski oraz Norbert Berezowski, który zajął III miejsce w turnieju.
Wszyscy uczestnicy wykazali się dużym zaangażowaniem, a poziom wiedzy był naprawdę wysoki. Turniej nie tylko popularyzuje tematykę bezpieczeństwa pożarowego, ale także kształtuje postawy odpowiedzialności i gotowości do niesienia pomocy innym.
Szósta edycja Powiatowych Targów Pracy i Edukacji odbyła się 15 kwietnia w Hali Widowiskowo-Sportowej w Kamieniu Pomorskim. Targi to wydarzenie adresowane przede wszystkim do uczniów ostatnich klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych, którzy stoją przed wyborem dalszej edukacji lub pracy.
Była to okazja do prezentacji szkół, uczelni i miejscowych firm, a wśród nich oczywiście naszej placówki. Potencjalni przyszli uczniowie, mogli porozmawiać z doświadczonym nauczycielem z Zespołu Promocyjnego Jackiem Jaremą oraz uczniami, zapoznać się z prezentacją dotyczącą szkoły, zabrać do domu ulotkę o kierunkach kształcenia a także poczęstować się jednym z naszych wyrobów gastronomicznych. Zapraszamy do Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Stanisława Staszica. To szkoła z prawie sześćdziesięcioletnią tradycją, która wykształciła tysiące fachowców w różnych zawodach.
Dnia 11 kwietnia gościliśmy w naszej szkole uczniów klasy VIII SP w Stuchowie wraz z wychowawczynią panią Agatą Atras. Panie Marianna Juszczak pedagog szkolny i Joanna Przybyła doradca zawodowy, przedstawiły młodzieży ofertę edukacyjną na rok szkolny 2025/2026 oraz przybliżyły specyfikę poszczególnych typów szkół i kierunków kształcenia.
Uczniowie zwiedzili szkołę, pracownie zawodowe, Warsztaty Gastronomiczne; mieli możliwość konsultacji z nauczycielami i uczniami oraz udziału w zajęciach cukierniczych, poprowadzonych przez nauczycielkę przedmiotów zawodowych panią Katarzynę Andziulewicz.
W Szkolnym Ośrodku Kariery uczestniczyli w zajęciach z doradcą zawodowym, podczas których poznali czynniki trafnego wyboru szkoły ponadpodstawowej oraz wykonali testy diagnozujące ich potencjał zawodowy. (M.J.; J.P.)
W piątek odwiedziła naszą szkołę grupa dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamieniu Pomorskim. Pierwszoklasiści pod opieką wychowawczyni Joanny Jarząb-Brendy i nauczycielki świetlicy Tetiany Havryliuk, własnoręcznie przygotowały smaczne, kolorowe kanapki i surówki.
Asystowali im uczniowie klasy IV technikum żywienia i usług gastronomicznych, a wszystko to działo się w pracowni technologii gastronomicznej. Nad całością czuwał Dariusz Juszczak, nauczyciel przedmiotów zawodowych.
Dzieci dobrze się bawiły, a kanapki własnoręcznie zrobione bardzo im smakowały.
W czwartek 10 kwietnia br. reprezentacje dziewcząt i chłopców z naszej szkoły wzięły udział w MISTRZOSTWACH Powiatu Kamieńskiego w Piłce Nożnej. Zawody zostały rozegrane na stadionie piłkarskim w Kamieniu Pomorskim. Do turnieju przystąpiły także drużyny z LO Kamień Pomorski, ZSP Benice oraz SOSW Kamień Pomorski.
Nasze dziewczęta w jedynym meczu przegrały 1:3 z drużyną LO Kamień Pomorski zajmując II miejsce w turnieju.
Drużyna chłopców przystąpiła do rozgrywek bardzo zmotywowana i okazała się bezkonkurencyjna w całych rozgrywkach. Po zwycięstwach 2:1 z LO Kamień Pomorski, 5:1 z ZSP Benice oraz 9:1 z SOSW Kamień Pomorski drużyna zdobyła I miejsce w całym turnieju.
Składy naszych reprezentacji:
Dziewczęta:
Martyna Czarnecka, Milena Jabłońska, Daria Francuzik, Aneta Rońska, Nikola Kurowska, Kornelia Małkowska, Julia Wiśniewska, Liza Grygorenko
Chłopcy:
Hubert Bodek, Oliwier Stangrycki, Szymon Napierała, Henryk Gajlun, Filip Ignaszewski, Jakub Major, Mikołaj Termanowski, Krystian Wdowiński, Jakub Pisz, Gracjan Rutka, Kacper Winiarczyk
Gratulacje !!!
Dnia 9 kwietnia 2025 r. uczniowie kl. 2 TOŚ, 3 TOŚ i 4 TOŚ naszej szkoły, uczestniczyli w Dniu Otwartym, zorganizowanym przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Kamieniu Pomorskim, z okazji obchodów Światowego Dnia Zdrowia. Hasłem przewodnim wydarzenia było BEZPIECZEŃSTWO ZDROWOTNE–WSPÓLNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ.
Podczas spotkania uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, czym zajmują się poszczególne działy Inspekcji Sanitarnej, począwszy od Zapobiegawczego Nadzoru Sanitarnego, Sekcji Epidemiologii, Higieny Komunalnej, Higieny Żywności, Żywienia i Przedmiotów Użytku, Higieny Pracy, Higieny Dzieci i Młodzieży, na Oświacie Zdrowotnej i Promocji Zdrowia kończąc. Każdy dział pokazał swoją codzienną pracę na przygotowanych stoiskach, które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Poza tym młodzież mogła skorzystać z porad dotyczących zdrowego stylu życia oraz zwiedzić laboratorium mikrobiologiczne, zapoznając się tym samym z codzienną pracą zespołu laboratoryjnego. Chętne osoby miały nawet możliwość zbadania wybranej próbki wody. I.O-M
W środę 9 kwietnia br. reprezentacje naszej szkoły wzięły udział w Mistrzostwach Powiatu Kamieńskiego w Drużynowych Biegach Przełajowych dziewcząt i chłopców. Zawody zostały rozegrane w parku miejskim w Dziwnowie, na dystansie ok 1 km. Do zawodów przystąpiły 3 drużyny z naszego powiatu: LO Kamień Pomorski, LS Dziwnów oraz ZSP Kamień Pomorski.
Ostatecznie po bardzo zaciętej walce nasze drużyny zajęły II miejsce w zawodach.
Składy drużyn:
DZIEWCZĘTA: Czarnecka Martyna, Francuzik Daria, Sawuła Klaudia, Herbatowicz Alicja, Rońska Aneta, Sawczuk Lena.
CHŁOPCY: Błażewicz Franciszek, Termanowski Mikołaj, Major Jakub, Strzelecki Kamil, Pisz Jakub, Krzewicki Wojtek, David Shakhov.
Gratulacje! (Tekst:) Bartłomiej Musiał
W środowe przedpołudnie odwiedziła nas klasa I b ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamieniu Pomorskim, ze swoimi opiekunkami: wychowawczynią Mileną Łuką-Stefańską, nauczycielką Ewą Tłok i mamą Magdaleną Maciejewską, naszą absolwentką. Podczas zajęć mali kucharze mieli okazję poznać tajniki przygotowywania zdrowych i smacznych potraw.
W pracowni technologii gastronomicznej, pod fachowym okiem naszego nauczyciela Dariusza Juszczaka, dzieci uczyły się jak przygotować kolorowe kanapki dekoracyjne (tartinki) i sezonowe surówki, które mogły dekorować według własnych pomysłów.
Niecodzienne zajęcia były świetną zabawą, ale i nauką ważnych zasad zdrowego odżywiania i współpracy w grupie.
Warsztaty cukiernicze to nie tylko świetna zabawa, ale przede wszystkim okazja do rozwijania kreatywności i zdobywania nowych umiejętności! Dziś uczniowie klasy 3 Szkoły Podstawowej w Jarszewie odwiedzili ZSP w Kamieniu Pomorskim, by na własne oczy przekonać się, jak wygląda praca cukiernika.
Pod fachowym okiem p. Katarzyny Andziulewicz oraz starszych kolegów z klasy 3 Kucharz, młodzi cukiernicy własnoręcznie dekorowali wielkanocne baranki, zajączki i ciasteczka. Kolorowe posypki, pachnące polewy i mnóstwo radości – tak wyglądał dzisiejszy dzień pełen kreatywności i smakowitych wrażeń!
To nie tylko nauka precyzji i cierpliwości, ale także pierwsze kroki w świecie gastronomii, które mogą rozbudzić pasję do gotowania i pieczenia. Cieszymy się, że możemy inspirować najmłodszych i pokazywać im, jak wygląda nauka w naszej szkole. Kto wie, może wśród tych małych cukierników kryją się przyszli mistrzowie słodkich wypieków?
W czwartek 3 kwietnia 2025 roku, grupa dzieci z Przedszkola nr 2 w Kamieniu Pomorskim, wzięła udział w wyjątkowej wizycie, w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Stanisława Staszica w Kamieniu Pomorskim.
Po przybyciu do szkoły, przedszkolaki zostały serdecznie powitane przez Panią Katarzynę Andziulewicz, która opowiedziała o tym, jak będą przebiegały warsztaty. Następnie dzieci zostały zaproszone do pracowni cukierniczej, gdzie pod okiem nauczyciela i uczniów klasy III technik żywienia i usług gastronomicznych przystąpiły do pracy.
Każde dziecko miało okazję przygotować ciastka oraz muffinki, które później dekorowały za pomocą kolorowych lukrów, posypek oraz pianek. Zajęcia były nie tylko kreatywne, ale także edukacyjne. Dzieci nauczyły się, jak ważna jest praca w grupie. Zabawa z dekorowaniem ciasteczek była źródłem radości i satysfakcji, a dzieci miały okazję poczuć się jak prawdziwi cukiernicy.
Po zakończeniu wypieków, przedszkolaki udały się na zwiedzanie warsztatów gastronomicznych, w których uczniowie szkoły wykonują swoje codzienne zadania związane z nauką zawodu.
Wizyta w szkole była wspaniałą okazją dla dzieci, aby w praktyczny sposób poznać tajniki cukiernictwa i gastronomii. Z pewnością była to niezapomniana lekcja, która na długo pozostanie w pamięci dzieci.
W ramach realizacji programu Erasmus+, nasza szkoła aktywnie uczestniczy w organizacji międzynarodowych praktyk zawodowych dla uczniów. We wtorek 1 kwietnia, odbyła się wizyta robocza z przedstawicielami firmy Siegmundsburger Haus Werraquelle GmbH. Jej celem było omówienie szczegółów współpracy z zagranicznym partnerem oraz zapewnienie jak najlepszych warunków dla naszych uczniów podczas ich praktyk.
Goście z Niemiec spotkali się z dyrekcją i osobami zaangażowanymi w organizację tegorocznych praktyk w Turyngii. Podpisana została umowa, między dyrektorem szkoły Jackiem Golusdą, a przedstawicielem firmy SHW. Odbyło się również spotkanie z uczniami i ich rodzicami, podczas którego omówiono szczegółowo zagadnienia związane z pobytem młodzieży w Niemczech.
Dzięki tej współpracy, nasi uczniowie zyskają niepowtarzalną okazję do zdobycia międzynarodowego doświadczenia zawodowego, rozwijania umiejętności językowych i poznania nowej kultury. Jesteśmy przekonani, że udział w programie Erasmus+, to nie tylko wartościowe doświadczenie edukacyjne, ale także szansa na lepszy start w przyszłej karierze zawodowej!
I nie, to nie jest news primaaprilisowy:)
W pierwszym dniu wiosny, 50- osobowa grupa uczniów z klas trzecich, czwartych i piątych technikum oraz pierwszej szkoły branżowej, wyjechała pod opieką swoich nauczycieli do Opery na Zamku w Szczecinie, aby uczestniczyć w spektaklu baletowym „Dzieci z dworca ZOO”.
Przejmujące losy nastoletniej narkomanki Christiane F. i jej rówieśników, od lat wywierają niezwykle mocne wrażenie na wielu pokoleniach. „My, dzieci z dworca ZOO” to światowy bestseller, który w formie książki i filmowej adaptacji niezmiennie porusza, a historia opowiadana przez główną bohaterkę nie traci na aktualności. Taniec współczesny opowiada historię nastoletniej dziewczyny wciągniętej w narkotykowy nałóg z innej perspektywy.
Dramaturgię spektaklu dopełnia niezapomniana muzyka Davida Bowiego, a także alternatywne kompozycje islandzkiego twórcy Valgeira Sigurossona i eksperymentalne utwory z The Chopin Project Ólafura Arnaldsa i Alice Sary Ott. *
Tancerze zachwycili widzów swoimi umiejętnościami, uczniowie z ogromnym zainteresowaniem śledzili każdy ruch na scenie.
* https://opera.szczecin.pl/
Dnia 20 marca 2025 r. w Szczecinie został rozstrzygnięty konkurs pod hasłem „Woda życiowym viralem”, zorganizowany przez Zachodniopomorski Państwowy Wojewódzki Inspektorat Sanitarny w Szczecinie oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, w którym brała udział nasza uczennica Nadia Jabłońska z kl. 2 TH. Głównym celem konkursu jest wzmocnienie świadomości uczestników konkursu o roli i wartości wody w codziennym życiu.
Uczestnicy konkursu musieli nagrać i zmontować krótki filmik (rolkę) pt. „ Woda życiowym Vidalem” przeznaczony do publikacji w mediach społecznościowych, nawiązujący do racjonalnego korzystania z zasobów wodnych, ochrony środowisk wodnych oraz walorów zdrowotnych wynikających ze spożywania wody.
Nadia zdobyła już I miejsce na szczeblu powiatowym 18 lutego 2025r. i przeszła do etapu wojewódzkiego. Na szczeblu wojewódzkim została finalistką, zdobywając II miejsce w konkursie. Za swoje osiągnięcie otrzymała dyplom oraz nagrody.
Gratulujemy!
I.O-M
Międzynarodowy Dzień Liczby Pi obchodzony jest na całym świecie 14 marca. A czy wiecie, dlaczego wybrano akurat ten dzień? Otóż 3.14. jest odpowiednikiem amerykańskiego zapisu daty 14 marca. Dzień Liczby Pi jest zatem świetną okazją do obchodów Święta Matematyki. Matematyki, która rządzi każdą dyscypliną nauki, czy nam się to podoba, czy nie.
14 marca 2025 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zorganizowanych przez p. Elżbietę Dąbrowską, obchodach Dnia Liczby Pi. Pozwoliło im to lepiej poznać tę jedną z najpopularniejszych liczb w świecie matematyki - Ludolfinę. Miejmy nadzieję, że odchody Dnia Liczby Pi zaprocentują i w kolejnych latach liczba uczniów, którzy pokochają matematykę będzie rosła.
Przez cały tydzień wszyscy zainteresowani mogli zapoznać się z informacjami o liczbie Pi, zamieszczonymi na korytarzu szkolnym.
Jednym z konkursów, w których mogli zmierzyć się uczniowie był konkurs „Czy tu mi Pi-ka matematyka?” Zadanie polegało na przygotowaniu plakatu, rysunku lub kolażu promującego matematykę. Zwycięską pracę wykonała klasa 3 te/tż. Słodką nagrodę w tej dyscyplinie ufundowała Rada Rodziców, za co serdecznie dziękujemy!
Kolejny konkurs polegał na rozwiązaniu Sudoku. Zwyciężył Patryk Subda. Miejsca na podium zajęli również Magdalena Rydz i Kacper Rębek.
Następne zadanie, Potyczki z Matematyką, polegało na rozwiązaniu testu, zawierającego pytania o liczbie Pi, zastosowaniu matematyki w życiu codziennym oraz ciekawostkach matematycznych. Szkolnym pogromcą matematyki został Danylo Shakhov. Drugie miejsce zajął Filip Czeńczak, a trzecie ex aequo Lena Sawczuk i Laura Szwak.
Ostatnie zadanie polegało na napisaniu z pamięci jak największej ilości cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby π. Odpowiedź była liczona do pierwszej pomyłki lub do pierwszej nieczytelnie zapisanej cyfry. Mistrzem Pamięci Liczby Pi okazał się Kacper Rębek, który zapamiętał 76 cyfr. Wicemistrzynią została Maja Chojecka, zapamiętała 69 cyfr. Na trzecim miejscu uplasował się Filip Czeńczak z 37 poprawnie podanymi cyframi.
Miejmy nadzieję, że podobne inicjatywy przybliżą uczniom piękno nauk ścisłych, a w szczególności Matematyki – Królowej Nauk.
Gratulujemy zwycięzcom i zachęcamy do zabawy w przyszłym roku.
E.D.
12 marca uczniowie klas IV TOŚ i IV TŻ, wzięli udział w bardzo ciekawym Dniu Otwartym Uniwersytetu Szczecińskiego. Formuła dnia obejmowała m. in.wykłady, warsztaty, prezentacje kół naukowych.
Nasi uczniowie wzięli udział w symulacji wyborów Quiz App, poprzedzonej wykładem prof. Łukasza Tomczaka z Instytutu Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie. Mogli się przekonać, jak wygląda akt wyborczy, wejście do lokalu wyborczego, zachowanie wyborcy w kabinie, które obserwowali przez lustro weneckie. Było to całkiem nowe doświadczenie dla naszych pełnoletnich uczniów, zwłaszcza przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi. Czas spędzony na uczelni był bardzo ciekawy i pouczający.
Początek marca to w naszym mieście czas obchodów na cześć wydarzeń sprzed osiemdziesięciu lat. To wtedy trwały walki o Kamień Pomorski, które zakończyły się zdobyciem miasta przez wojska rosyjskie i polskie. Dzień 5 marca przyjmuje się za datę zdobycia miasta.
Już na przełomie marca i kwietnia 1945 roku zorganizowane zostało Starostwo Powiatowe Kamieńskie. W czerwcu mieszkało w powiecie 1600 Polaków i 18 tysięcy Niemców. Po konferencji poczdamskiej 2 sierpnia 1945 roku, władze polskie rozpoczęły wysiedlanie ludności niemieckiej, a do miasta zaczęli przybywać polscy osadnicy.*
W uroczystościach pod pomnikiem "Poległym za polskość tych ziem" wzięła udział także delegacja z naszej szkoły. W imieniu całej szkolnej społeczności, delegacja złożyła kwiaty pod pomnikiem poświęconym ludziom, którzy oddali życie w imię polskości miasta i Ziemi Kamieńskiej.
źródło:
* M. Klasik, Kronika wydarzeń historycznych Ziemi Kamieńskiej , 2013
2 marca w Wysokiej Kamieńskiej odbył się XIII bieg Tropem Wilczym na dystansie 1963m. Naszą szkołę reprezentował Jakub Major z kl. II KUC, który zajął III miejsce w kategorii Open Mężczyzn.
Bieg główny z powodzeniem ukończyły także nasze uczennice, Paulina Marszałek oraz Oktawia Leśniak, które pomagały również w organizacji biegu. Na zakończenie zawodów wszyscy reprezentanci otrzymali pamiątkowe medale oraz nagrody rzeczowe. Gratulacje !!!
Bartłomiej Musiał
W dniu 28 lutego uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami po raz kolejny zawitali na „19.Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży” zgodnie z maksymą, że wszystkie drogi prowadzą do Gryfina. Festiwal otworzył Bartosz Malinowski, który po raz 17. zawitał na gryfiński zlot miłośników podróżowania.
Jego prezentacja dotyczyła Gruzji - „Transcaucasian Trail 1500 km przez Kaukaz Gruziński”.
Z pięknej Gruzji udaliśmy się dzięki Dorocie Kłąb do malowniczej Kuby. Duże wrażenie zrobiła na nas kubańska motoryzacja.
Jędrzej Józefowicz w swojej prezentacji pt. „Wiadomość z Grenlandii. Czyli jak przeszliśmy zimą Arctic Circle Trail” przeniósł nas do pięknej Grenlandii.
W kolejnych prezentacjach przenieśliśmy się dzięki cudownym zdjęciom w rejon Tien-Szan i Kenii oraz Tanzanii. Dzięki Krzysztofowi Batyckiemu „Wokół norweskich fiordów: z namiotem i plecakami na Nordkapp, Nordkinn i Helnes fyr” przenieśliśmy się do przepięknej Norwegii. Trzeci dzień festiwalu obfitował w ciekawe prezentacje. Każdy z nas znalazł coś dla siebie. Już czekamy na 20. Włóczykija. (S.G.; U. M-Z.)