Agnieszka Okoń uczennica klasy III Technikum Żywienia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim była liderem Szlachetnej Paczki na terenie Kamienia Pomorskiego i okolic. Po finale, który odbył się 9.12.2017 r. została nominowana do konkursu na "Najfajniejszego wolontariusza" zorganizowanego przez Stowarzyszenie WIOSNA. Szlachetna Paczka jest jednym z projektów realizowanych przez to stowarzyszenie. Nasza uczennica zdobyła jednogłośnie 1. miejsce w województwie zachodniopomorskim. W związku z tym została zaproszona na galę do Centrum Kongresowego ICE Kraków, gdzie 26.01.2018 r. odbył się finał konkursu. Agnieszka znalazła się tam w gronie 16 najlepszych liderów w Polsce, była jednocześnie najmłodszą z nich. Agnieszka podkreśla, że jej sukces nie byłby możliwy bez pracy i zaangażowania całej grupy kamieńskich wolontariuszy. (inf. ZSP)
Grupa uczniów z naszej szkoły pod czujnym okiem polonistki p. Joanny Grzesiak oraz katechety ks. Mateusza Pakuły w dniach 4-5.01. br., wzięła udział w VII Wojewódzkim Przeglądzie Misteriów Bożonarodzeniowych, które zorganizowała Szkoła Podstawowa nr 1 w Kamieniu Pomorskim. Nasi młodzi aktorzy zaprezentowali się w drugim dniu przeglądu z przedstawieniem pt. „Jeden – zero dla Nieba”. W swoim spektaklu ukazanym w żartobliwy sposób, próbowali wskazać na takie ludzkie postawy i uczynki, które są sprzeczne z tym wszystkim, co niesie ze sobą narodzenie Bożej Dzieciny z Nazaretu. Główny bohater Archanioł (Patryk Bociański) piętnował z nutką humoru różne postawy, które odbierają ludziom radość z tego, że w Betlejem narodził się Zbawiciel. Anioły biorące udział w tej scenie (Ania Burlikowska, Natalia Zielińska, Julia Mizuło, Daria Gawron, Adriana Wach, Klaudia Wojciechowska, Daria Świątczak) próbowały za wszelką cenę doprowadzić do spokojnych narodzin Dziecięcia. Skutecznie w całej akcji przeszkadzały im diabły (Oliwia i Wiktoria Frydrych, Klaudia Paprotna, Patrycja Jakubcewicz, Sandra Mazur, Klaudia Bartoszewicz, Dominik Mikołajczyk) wraz z Lucyferem (Martyna Młynarska). Jednak wszystko miało szczęśliwe zakończenie, wszak Bóg-Człowiek Jezus Chrystus przyniósł na świat radość i pokój przez swoje narodzenie.
Cieszymy się, że nasi uczniowie są otwarci na takie inicjatywy. Młodzi aktorzy zapowiedzieli kolejny występ w przyszłym roku.
autor zdjęcia: Marek Dybionka tekst. x. M.P.
W świąteczny nastrój i tematykę wprowadziły nas w piątkowe przedpołudnie jasełka przygotowane przez młodzież. W barwnym i rozśpiewanym przedstawieniu wystąpili młodzi aktorzy z kilku klas: II TŻ, I TH, III TH i III LO. Nad całością czuwali ksiądz Mateusz Pakuła i Joanna Grzesiak, nauczycielka języka polskiego.
W dniu 19.12.2017r. w hali widowiskowo- sportowej w Kamieniu Pomorskim odbył się jubileuszowy X turniej w piłce siatkowej dla nauczycieli powiatu kamieńskiego, o puchar Dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. St. Staszica w Kamieniu Pomorskim, pod patronatem Starosty Kamieńskiego.
Turniej ma na celu popularyzację piłki siatkowej oraz integrację nauczycieli powiatu kamieńskiego. Jak co roku nie zawiedli nauczyciele z Dziwnowa, Wolina, Golczewa, Kamienia Pomorskiego oraz drużyna Starostwa Powiatowego pod przewodnictwem Marka Szymańskiego. W wyniku losowania powstały dwie grupy. W pierwszej znalazła się drużyna organizatora- ZSP w Kamieniu Pomorskim, drużyna Reszty Świata składająca się z nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 2, Gimnazjum oraz dyrektora Kamieńskiego Domu Kultury Stanisława Motyki oraz reprezentanci Starostwa Powiatowego. W drugiej grupie znalazły się drużyny z Wolina, Dziwnowa oraz Golczewa. Mecze rozegrano w systemie każdy z każdym. Zwycięzcy grupy grali w finale, drużyny z drugich miejsc o trzecie miejsce, drużyny z trzecim miejscem o miejsce piąte. Turniej wygrała drużyna z Golczewa, która pokonała drużynę z ZSP w setach dwa do jednego. Wyniki nie są tu jednak najważniejsze, lecz świetna zabawa i wspólne spędzenie czasu. Dyrektor ZSP im. St. Staszica Andrzej Swatowski, dziękuje wszystkim nauczycielom za udział w turnieju i zaprasza za rok na edycję jedenastą.
Za osiągnięcia w nauce w roku szkolnym 2016/ 2017 Stypendia Prezesa Rady Ministrów przyznano 184 uczniom z województwa zachodniopomorskiego.
W naszej szkole nagrodzone zostały dwie uczennice, Natalia Zielińska z klasy III LO i
Wiktoria Frydrych z II Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych. Warto dodać, że obie stypendystki oprócz świetnych wyników w nauce, chętnie angażują się w inne formy aktywności, takie jak reprezentowanie szkoły w zawodach sportowych, wolontariat, a w przypadku Wiktorii także udział w konkursach kulinarnych, w akcji promocji szkoły i polsko- niemieckiej wymianie młodzieży.
Uroczystość Wręczenia Dyplomów Stypendystom Prezesa Rady Ministrów odbyła się 14 grudnia br., w Sali Rycerskiej Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Role gospodarza pełniła zachodniopomorska Kurator Oświaty Magdalena Zarębska – Kulesza. W wydarzeniu wziął udział Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Maciej Kopeć.
Stypendystkom serdecznie gratulujemy!
Grupa uczniów z klas trzecich technikum żywienia i szkoły zawodowej, pod opieką naszej pielęgniarki szkolnej, wzięła udział w akcji Honorowego Krwiodawstwa, zorganizowanej przez szkołę w Benicach. Oddawali krew w mobilnym punkcie poboru, którym dysponuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie. Pani pielęgniarka stwierdziła, że spisali się bardzo dzielnie i możemy być z nich dumni. Każdy oddał bezinteresownie 450 ml tego ratującego życie leku, którego niczym nie można zastąpić. Wielkie uznanie dla Natalii Kocaj, Joanny Stawińskiej, Joanny Biegaj, Marty Cyrulik, Ady Kępy, Sabastiana Rybarczyka, Kacpra Jarczaka, Michała Szyłejko i Mateusza Szyłejko!
Tych, którzy nie mogli wziąć udziału w tej akcji, a chcieliby oddać honorowo krew, zachęcamy do odwiedzenia najbliższego oddziału terenowego w Gryficach, bo krwi ciągle brakuje.
To już kolejny przykład zaangażowania naszej młodzieży w akcje charytatywne, po udziale w Szlachetnej Paczce w grudniu, porządkowania grobów przed 1 listopada przez szkolnych wolontariuszy, czy ubiegłorocznej akcji skierowanej do potencjalnych dawców szpiku zorganizowanej na rzecz fundacji DKMS.
W dniach 8- 10.12.2017 r. w ZSP w Kamieniu Pomorskim odbył się finał Szlachetnej Paczki. To już 3. edycja w naszej szkole. Dzięki dyrektorowi Andrzejowi Swatowskiemu, magazynem mógł być internat szkolny. W tym roku wśród wolontariuszy dominowała płeć żeńska. Kinga Kurant, Paulina Wdowiak, Joanna Stawińska, Natalia Zielińska oraz Anna Burlikowska, pracowały pod przewodnictwem lidera Agnieszki Okoń. Dziewczęta poświęciły wiele dni na przygotowanie dokumentacji rodzin potrzebujących, by następnie można było zarejestrować je w bazie Szlachetnej Paczki. W miniony weekend pracowały na najwyższych obrotach. Pomagał im jedyny męski wolontariusz pan Piotr.
Ślemy podziękowania dla Pana za wsparcie, bez którego nie dałybyśmy rady. Dziękujemy również nauczycielom naszej szkoły.
Podczas finału zostały obdarowanie 22 rodziny. Bardzo dziękujemy darczyńcom za ich WIELKIE SERCE. Rodziny otrzymały paczki żywnościowe, odzież, obuwie, pościel, biurko, sprzęt gospodarstwa domowego, opał. Miłym akcentem były upominki świąteczne ze słodyczami i zabawkami.
Nie można pominąć naszych sponsorów: Pizzeria Aleksandria, Świat Zapiekanek, Pasztecik, Lulu Day Spa.
Finał akcji jest zawsze bardzo wzruszający. Rodziny przyjmują nas z sympatią i radością, nierzadko płyną łzy wzruszenia. A to wszystko dzięki WAM- ludziom dobrych serc!
Wolontariat szkolny
Agnieszka Okoń
30 listopada jak nakazuje tradycja, w naszym internacie odbyły się Andrzejki. Wieczór wróżb i zabawy andrzejkowej spodobał się wszystkim. Internackie wróżki zadbały, aby każdy usłyszał coś miłego, a karteczek z przepowiednią było wystarczająco dużo, by trafić w końcu na najbardziej wymarzoną wróżbę.
Dziękujemy i zapraszamy za rok. ;-)))
Czworo uczniów, Zuzanna Szczepkowska, Joanna Michelis, Jakub Żubrowski i Dominik Mikołajczyk, reprezentowało naszą szkołę w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie w ramach akcji "Młodzieży czytanie". Przygotowali oni swoją interpretację fragmentu Warszawianki Stanisława Wyspiańskiego. Podczas wydarzenia mieli okazję wysłuchać wystąpień uczniów z kilkunastu szkół województwa zachodniopomorskiego, między innymi z Goleniowa, Pyrzyc, Choszczna, Gryfic, Trzebiatowa, Chojny i Szczecina. Byli też goście specjalni z Kuratorium Oświaty, szczecińskiego oddziału radia i telewizji, oraz świata muzyki . Barbara Jesiołkiewicz–Kowalczyk z TVP3 Szczecin, Artur Kubaj, prezes Polskiego Radia Szczecin i Adam Zieliński- raper " Łona", przed czytaniem udzielili krótkich wywiadów.
Również nasza grupa miała okazję wypowiedzieć się do mikrofonu dziennikarki Polskiego Radia Szczecin.
Zdjęcia (M. B.)
Uczniowie klas maturalnych mieli możliwość wzięcia udziału w lekcji demokracji pod nazwą "Prawo i praworządność. Prawa i obowiązki człowieka i obywatela na podstawie Konstytucji RP". Zajęcia organizowane są przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.
Spotkania mają zachęcać młodzież do zaangażowania się w sprawy kraju i udziału w codziennym życiu lokalnej społeczności, zainicjować dyskusję na temat demokracji w Polsce, najważniejszych uregulowań zapisanych w Konstytucji RP, standardów międzynarodowych dotyczących praw człowieka. Weźmie w nich udział około 300 gimnazjalistów i uczniów szkół średnich z Pomorza Zachodniego.
24 listopada br. w siedzibie Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach odbyła się XVI edycja Konkursu Wiedzy Ekologicznej „Ekologia w trosce o nasze środowisko”. Uczestnikami tego konkursu byli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z województw zachodniopomorskiego i lubuskiego. Naszą szkołę reprezentowali Martyna Młynarska i Patryk Żywulski, oboje z klasy II TŻiUG.
Konkurs przebiegał w dwóch etapach: pierwszy to test składający się z 50 pytań, który pisali wszyscy uczestnicy. Do drugiego etapu, w którym należało odpowiedzieć na trzy pytania problemowe, przeszło 7 uczestników z najwyższymi wynikami pierwszej części konkursu.
Konkurencja była bardzo silna, poziom zagadnień ekologicznych wysoki i obejmował szeroki zakres wiedzy. Zarówno Patrykowi jak i Martynie zabrakło naprawdę niewiele by zakwalifikować się do finałowej siódemki.
W czasie, kiedy uczniowie zmagali się z testem konkursowym, opiekunowie mieli przyjemność uczestniczyć w wykładzie pani Anny Hnat, głównego specjalisty ZODR w Barzkowicach, nt. ”Właściwości i zastosowania ziół oraz innych biosurowców w życiu codziennym i ochronie środowiska”.
Na zakończenie, Dyrektor ZODR w Barzkowicach, pan Adam Kalinowski, w towarzystwie przedstawicieli Wojewodów Lubuskiego i Zachodniopomorskiego oraz reprezentantów sponsorów m.in. Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Zachodniopolskiego Uniwersytetu Technologicznego i Powiatu Stargardzkiego wręczyli dyplomy i nagrody laureatom oraz osobom wyróżnionym, a następnie wszystkim pozostałym uczestnikom konkursu i ich opiekunom.
Zdjęcia Olga Bagińska-Kołodziejczyk
Program II Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych był bardzo bogaty. Odwiedzili nas w tym dniu przedstawiciele władz samorządowych, pracodawcy oraz uczniowie gimnazjów. W holu znajdowały się stoiska informacyjne Szkolnego Ośrodka Kariery oraz stoisko klasy technikum hotelarstwa i klasy wielozawodowej. Uczniowie mieli możliwość zwiedzenia całej szkoły oraz obejrzenia filmu promującego naszą placówkę.
W sali gastronomicznej odbył się pokaz umiejętności kelnersko- barmańskich, w wykonaniu pracowników Hotelu Marena Wellness & Spa w Międzywodziu, Dominiki Szocik, Patryka Kopińskiego i Artura Lewandowskiego. Pan Patryk , absolwent technikum hotelarskiego dał popis tworzenia drinków, a także wtajemniczył zebranych w zasady serwowania win. Przeprowadził również krótkie warsztaty dla kilku ochotników. Było to wszystko bardzo efektowne.
W tym dniu odbył się także finał konkursu kulinarnego, którego hasłem było "Odkrywanie smaków regionalnych", a tematem wiodącym "Potrawy z maki". Do rywalizacji przystąpiło sześcioro uczniów klas gastronomicznych. Ich zmagania oceniało jury w składzie: Janina Mańczak, wieloletnia pani dyrektor naszej szkoły i nauczycielka przedmiotów gastronomicznych, Ewa Kot i Andrzej Kirowski reprezentujący obecną kadrę. Uczestników oceniała również publiczność. A oto decyzja jury:
Wyróżnienia:
Martyna Młynarska za Kołduny książęce w barszczu z kiszonych buraków
Klaudia Paprotna za Mrowisko z ciasta na faworki
Kamil Kubicki za Warzywa maczane
Uczestnicy otrzymali nagrody ufundowane przez starostę kamieńskiego, burmistrza Kamienia Pomorskiego i pracodawców.
Po konkursie pracodawcy zaproszeni zostali do udziału w debacie "Znaczenie edukacji dla rozwoju rodzimej przedsiębiorczości. ( M.B.)
Od 21 do 24 listopada trwają w szkole próbne egzaminy maturalne z wydawnictwem "Operon". Próbny egzamin wydawnictwo organizuje od 2007 roku. Co roku przystępuje do niego 70 proc. uczniów z klas maturalnych. Na początek uczniowie zmierzą się z tematami z języka polskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym. W kolejnych dniach przystąpią do egzaminu z matematyki, języka obcego oraz przedmiotów dodatkowych, takich jak: biologia, chemia, geografia czy wiedza o społeczeństwie.
17 listopada 2017 roku w Zespole Szkół nr 6 im. Mikołaja Reja w Szczecinie odbył się VIII Wojewódzki Konkurs Sztuki Kulinarnej i Kelnerskiej, pod honorowym patronatem zachodniopomorskiego kuratora oświaty, wicemarszałka województwa zachodniopomorskiego oraz prezesa Krajowego Ośrodka Wspierania Rolnictwa. Tematem tegorocznej edycji była: „Kulinarna przygoda z pstrągiem”. Uczestnikami konkursu było 10 uczniów zachodniopomorskich szkół, m.in. z Kamienia Pomorskiego, Szczecina, Koszalina, Stargardu, Pyrzyc, Wałcza. W pierwszym etapie mieli za zadanie rozwiązać test składający się z 40 pytań obejmujących ogólną wiedzę zawodową , a następnie przystąpili do części praktycznej, polegającej na przygotowaniu 5 porcji zakąski zimnej, której głównym składnikiem był pstrąg oraz 5 porcji deseru na bazie owoców leśnych. W konkursie tym brali udział uczniowie naszej szkoły,Wiktoria Frydrych z klasy II TŻ i UG, która wykonała „Tatara z pstrąga pod delikatną pianką anyżową i sosem z mango” i „Deser Eton Mess z owocami leśnymi” oraz Maciej Sito z klasy IV TŻ i UG, który przygotował „Tartinki z tatarem z pstrąga łososiowego” i „Bezowe torciki z sosem z leśnych owoców i masą mascarpone”. Wiktoria Frydrych zajęła 4 miejsce z WYRÓŻNIENIEM, Maciej Sito - 6 miejsce.Uczniów do konkursu przygotowywała pani Justyna Teper. Poziom konkursu był bardzo wysoki, a estetyka podania potraw była taka, jak w niejednej renomowanej restauracji.
Uczniom i opiekunowi serdecznie gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów.
Zdjęcia (tekst i zdjęcia J.T)
W dniu 14 listopada 2017 roku mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole grupę dzieci–„Duszków” z przedszkola „Promyk Słońca” w Dziwnowie, które w ramach realizacji projektu ”Razem w rodzinie i przedszkolu” poznały zawód nauczyciela praktycznej nauki zawodu, jaki to wykonują mamy Kalinki – Justyna Teper i Michałka – Małgorzata Kubacka. Dzieci wraz z uczniami klasy III TŻ i UG i w obecności pana dyrektora Andrzeja Swatowskiego uczestniczyły w warsztatach kulinarnych. Pod okiem wychowawczyń, mam Justyny i Małgorzaty oraz pani Ewy Kot wypiekały i zdobiły pyszne rogaliki krucho-drożdżowe. Dzieci odwiedziły również cukiernię, w której piekły rogaliki pod nadzorem pani Joanny Halec. Przedszkolaki zwiedziły bibliotekę, bufet szkolny i kuchnię warsztatów szkolnych, gdzie miały okazję zobaczyć jak wygląda kształcenie zawodowe przyszłego kucharza. Na koniec warsztatów odbyła się wspólna, uroczysta degustacja słodkości. Dzieci usiadły do stołu, po to, by każda uśmiechnięta, mała buzia mogła spróbować, przyrządzonych przez siebie smakołyków. Dzieci dostały miły upominek od Pana Dyrektora, a same wraz z Paniami: Bożenką Zajączkowską, Agatką Lelo, Jolą Chudy i Magdą Podolską podziękowały nam swoim wielkim sercem, dyplomami i podziękowaniami wykonanymi własnoręcznie. Spotkanie było bardzo udane, przebiegło w miłej i serdecznej atmosferze. Zdjęcia Justyna Teper
Narodowe Święto Niepodległości jest to święto upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach od ostatniego rozbioru, dokonanego przez Austrię, Prusy i Rosję.
Święto to - obchodzone 11 listopada każdego roku - zostało ustanowione w ostatnich latach II RP tuż przez rozpoczęciem II wojny światowej. Do kalendarza powróciło w 1989 r.
Nasza szkoła włączyła się w obchody tego święta poprzez udział uczniów i nauczycieli w uroczystym apelu, podczas którego zebrani mieli możliwość wysłuchać montażu słowno- muzycznego oraz obejrzeć fragmenty archiwalnych filmów z okresu II Rzeczypospolitej.
Przed 1 listopada nasi szkolni wolontariusze przystąpili do porządkowania grobów pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej na Cmentarzu Komunalnym w Kamieniu Pomorskim.
W piątek 27 października odbył się w bibliotece konkurs "Mistrz pięknego czytania", który był zwieńczeniem Miesiąca Bibliotek Szkolnych
obchodzonego w październiku. Reprezentanci klas interpretowali trzyminutowy fragment wybranego przez siebie tekstu. W szranki konkursowe stanęło 12 uczestników w obecności kolegów i koleżanek z klasy II TŻ. Jury wyróżniło 3 panie- Zuzannę Szczepkowską, Annę Burlikowską i Joannę Michelis, które otrzymały nagrody książkowe. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy.
Organizatorzy
" Andere Länder, andere Sitten"
Przysłowiem " Co kraj to obyczaj" rozpoczęliśmy tegoroczny Festiwal Języków. W środę 25.10. uczniowie naszej szkoły prezentowali w klasach oraz w pokoju nauczycielskim tradycje, obrzędy i ciekawostki na temat wybranych państw.
Miłym akcentem były wykonane przez uczniów plakaty, rekwizyty i inne pomoce.
"Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej" – przekonywali uczestnicy.
Niemcy zaprezentowały klasy:
III LO – Oktoberfest
III TH- scenka "Hotel Astoria"
i I TH- scenka "An der Rezeption"
Widzowie zasłuchani byli w oryginalne brzmienie języka ukraińskiego i francuskiego.
Uczennica kl. I TOT- Inna mieszkająca do niedawna na Ukrainie opowiedziała min. o obrzędach kościoła prawosławnego. Paulina z tej samej klasy spędziła 13 lat we Francji, opowiadając o Alzacji przytoczyła w/w idiom "A chaque pays, sa tradition"
Hiszpanię zaprezentowały uczennice z kl. III TH w scence "Soy vegeteriano"
Tutaj bariera językowa nie miała miejsca, scenka była w pełni zrozumiana.
Na zakończenie uczennice kl. IV TŻ przeprowadziły loterię dotyczącą idiomów angielskich z muzyką w tle. Chętni uczniowie oraz nauczyciele wybierali dla siebie zadania według stopnia trudności. Nagrodzeni otrzymywali słodycze, ołówki angielskie, czy też ocenę bardzo dobrą z języka angielskiego. Festiwal zakończył się degustacją potraw sporządzonych przez uczniów naszej szkoły pod opieką nauczyciela Andrzeja Kirowskiego
Dopełnieniem imprezy była prezentacja komputerowa przedstawiona przez Paulinę 27.10. Uczennica omówiła miejsca, w których mieszkała, bądź zwiedziła, opowiedziała też posługując się ilustracjami o tym, z czego słynie Francja i co jadają Francuzi.
Zachęcamy do nauki języków -Practice makes perfect !"
Zdjęcia Nauczyciele języków obcych
Nasza szkoła otrzymała certyfikat "Szkoły z Życiem", za organizację na rzecz fundacji DKMS akcji #KOMÓRKOMANIA, która ma na celu budowanie świadomości młodzieży w zakresie walki z nowotworami krwi oraz
powiększenie bazy potencjalnych dawców krwiotwórczych komórek macierzystych. Podczas ubiegłorocznej akcji zgłosiło się w szkole kilkudziesięciu potencjalnych dawców.
Uroczystość wręczenia certyfikatów odbyła się 23 października w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie. Certyfikaty odebrał w imieniu społeczności szkolnej dyrektor szkoły Andrzej Swatowski wraz z przedstawicielami grona nauczycielskiego i uczniów. (M.B.)