W piątek 24 czerwca w obecności Starosty Kamieńskiego Józefa Malca, grona pedagogicznego i uczniów odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2015/ 2016. Z krótkimi przemówieniami zwrócili się do uczniów dyrektor Andrzej Swatowski, starosta Józef Malec i przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Dawid Kaźmirkiewicz.
Dla klasy III kucharz i III wielozawodowej było to pożegnanie ze szkołą. Życzymy im, aby wiedza i umiejętności zdobyte podczas edukacji procentowały w dalszym życiu.
Wpisem do kroniki szkolnej uhonorowana zastała Natalia Matusiak absolwentka zasadniczej szkoły zawodowej.
Za wysokie wyniki w nauce i wzorowe oraz bardzo dobre zachowanie, uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy uznania.
Z klasy I Liceum Ogólnokształcącego: Natalia Zielińska, Julia Mizuło
Z klasy II Liceum Ogólnokształcącego: Kinga Borecka, Weronika Jaszkul i Liuza Wach
Z klasy I Technikum Hotelarskiego: Adrianna Wach i Oliwia Zuterek
Z klasy III Technikum Żywienia: Kamila Cwenarkiewicz, Magda Błaut i Aleksandra Szatanik
Z klasy III kucharz: Natalia Matusiak
Z klasy I wielozawodowej: Natalia Banak
Gratulujemy! (M. B.)
Obchody jubileuszu 50- lecia szkoły przeszły do historii. Długo będziemy wspominać ten piękny, wiosenny, pełen wrażeń, radości i wzruszeń dzień. Dopisała aura, nie zawiedli nasi goście, wśród których byli m.in. Zachodniopomorski Kurator Oświaty, przedstawiciele władz samorządowych i gminnych, dyrektorzy placówek oświatowych, pracodawcy, nasi emerytowani koledzy i koleżanki oraz absolwenci, uczniowie i rodzice. Bardzo dziękujemy za to wspólnie przeżyte święto szkoły. Nie wszyscy, z różnych względów mogli być z nami. Im szczególnie dedykujemy galerię zdjęć, będącą zapisem tego bogatego w wydarzenia dnia. Obchody rozpoczęła Msza święta w Katedrze Kamieńskiej, po której nastąpił przemarsz do szkoły, przy akompaniamencie muzyki w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Płot. Kolejnym punktem był apel przy pomniku patrona Stanisława Staszica. Odsłonięcia tablicy upamiętniającej jubileusz 50- lecia dokonali Kurator Magdalenia Zarębska- Kulesza i Starosta Kamieński Józef Malec. Dalsza część obchodów odbyła się w sali gastronomicznej. Były przemówienia, podziękowania, statuetki, dyplomy, prezenty i przepiękne występy w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Goleniowskiej "Ina"( w którym tańczy nasz kolega Jarek Białas) i zaprzyjaźnionego z nimi zespołu z Niemiec. Dziękujemy Aleksandrze Przybyle za piękne wykonanie piosenek Anny German i Grażyny Łobaszewskiej i Igorowi Szczastliwemu za recital. Scenki kabaretowe i montaż poetycki, przedstawili nasi uczniowie pod opieką Romualdy Kapczyńskiej i Joanny Grzesiak.Całość poprowadzili brawurowo nasi nauczyciele Romualda Kapczyńska i Andrzej Kirowski. Entuzjastycznie przywitany został przez zgromadzonych gości, długoletni wicedyrektor, wspaniały nauczyciel chemii i cudowny człowiek (jak zgodnie twierdzą jego uczniowie) Jerzy Sankowski.
Ostatnim akcentem był poczęstunek, zwiedzanie wystaw, spotkania w klasach i w plenerze. Chętni mogli kupić na pamiątkę monografię szkoły i płytę z filmem przygotowanymi specjalnie na jubileusz. Dla tych, którzy z różnych powodów nie mogli być z nami w tym dniu, mamy dobrą wiadomość, oba te okolicznościowe wydawnictwa można jeszcze kupić w księgowości szkoły. Istnieje także możliwość wysłania ich pocztą. Proszę dzwonić w tej sprawie do szkoły. (M. B.)
Wiosna przyniosła kilka upalnych dni, była to świetna okazja do ćwiczeń z wodą. Tym razem zajęcia odbyły się dzięki uprzejmości Ochotniczej Straży Pożarnej z Jarszewa, która użyczyła swojego sprzętu, kierowcą był druh Tomasz Stogowski. Odkryta przestrzeń i słoneczna pogoda wymusiła „wersję letnią umundurowania”, niewiele to jednak pomagało, nawet niewielki wysiłek wyciskał krople potu. Rozwiązaniem tego problemu paradoksalnie okazał się brak wyszkolenia. Nie do końca podpięty do rozdzielacza łącznik węża odpiął się pod wpływem ciśnienia co wywołało fontannę wody. Ten prysznic nie tylko przypomniał o konieczności dokładnego wykonywania pracy, ale także ostudził gorącą atmosferę. Po zakończeniu ćwiczeń w rozwijaniu linii gaśniczych, chłopcy zaatakowali siebie nawzajem strugami wody, ubawu było po pachy, a słońce i tak szybko wysuszyło mokre ubrania. Na koniec ćwiczenia z ewakuacji poszkodowanego z samochodu, kilka zdjęć przy remizie i ruszyliśmy do sklepu aby uzupełnić wodę w naszych organizmach. Wcześniej zatankowany został wóz bojowy, bo przecież woda potrzebna może być w każdej chwili.
Tekst i zdjęcia Daniel Kowaliński
Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim odbyli kolejną podróż pełną wrażeń. Tym razem zachwycali się cudami natury, zabytkami oraz krajobrazami Chorwacji i Słowenii.
Wycieczka zaczęła się od Postojnej Jamy- jaskini uznanej za najpiękniejszą w Europie i największą w świecie jaskinię naciekową. Niewątpliwą atrakcją była przejażdżka podziemną kolejką oraz poznanie "człowieczej ryby"- niezwykłej formy życia występującej w formach krasowych Bałkanów.
Spacer po mieście Porec pozwolił przenieść się w czasy pamiętające panowanie Rzymian i Wenecjan.
Kolejny etap to podróż przepiękną widokową trasą do Karlobagu. Z tego miasta wyruszyliśmy do Zadaru i Plitwickiego Parku Narodowego wpisanego na listę światowego dziedzictwa naturalnego UNESCO. Zachwycaliśmy się szmaragdowymi jeziorami z niezliczoną ilością wodospadów.
Znalazł się również czas na błogie lenistwo. Każdy mógł skorzystać z hotelowego basenu, słonecznych i morskich kąpieli albo pospacerować.
Takich chwil się nie zapomina. Na pewno wybierzemy się na kolejną wycieczkę szkolną. Tym razem planujemy poznać Włochy. (R. K.)
3 czerwca Kamień Country Club Grębowo przeprowadził w szkole zajęcia promujące golf. Uczniowie mieli okazję, często po raz pierwszy w życiu, wziąć do ręki kije golfowe i spróbować swoich sił, na razie w formie zabawy. Zajęcia poprowadził trener Wojciech Waśniewski. Gry golfowe poprzedziła prezentacja sprzętu i instruktaż. Tych, którzy "połknęli" bakcyla tego sportu, Kamień Country Club zaprasza na Otwarte Dni Golfa 11 i 25 czerwca do Grębowa. (M. B.)
W poniedziałek 30 maja uczniowie naszej szkoły wzięli udział w imprezie biegowej „XVII Sportowa Majówka” w Dziwnowie. Biegacze rywalizowali w biegach na dystansie 1000m. Ostatecznie po zaciętych biegach nasi uczniowie zajęli I miejsce w klasyfikacji generalnej szkół ponadgimnazjalnych. Reprezentacja ZSP wystąpiła w składzie: Daria Świątczak, Adrian Stasiak, Damian Klimczak, Grzegorz Pawlak oraz Jakub Przybyszewski. W biegu głównym na dystansie 2000m zwyciężył Bartłomiej Musiał.
Gratulujemy lekkoatletom i życzymy sukcesów w kolejnych zmaganiach sportowych !
W czwartek 19 maja 2016 roku odwiedził nas półfinalista i finalista Kulinarnych Pucharów Polski w 2012, 2013, 2014 roku, zdobywca 1. miejsca w XII Ogólnopolskim Konkursie Młodych Talentów Sztuki Kulinarnej w 2014 roku, absolwent naszego Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego z 2004 roku, wspaniały szef kuchni, Daniel Olas, który poprowadził warsztaty kulinarne dla uczniów klasy II i III Kucharz.
Pod jego opieką uczniowie przygotowali następujące dania:
Przekąski:
Delikatny tatar z łososia z dodatkami i pieczywem własnego wyrobu
Sałatka z kalafiora, jabłka i rukoli
Pasta z czarnej fasoli
Zupy:
Krem z kalafiora ze szparagami
Krem z papryki czerwonej z ciecierzycą
Dania główne:
Filet z kurczaka z warzywami w bekonie na marchewce duszonej z ziołami
Wołowina na rukoli z puree z marchwi
Surówka z selera z migdałami i rodzynkami
Desery:
Mus czekoladowy z pomarańczami
Ciasto czekoladowe z wiśniami duszonymi
A oto co Daniel Olas z wykształcenia mgr inż. Technologii Żywności i Zarządzania w Hotelarstwie i Gastronomii, opowiedział nam o sobie i swojej pracy:
- Od wielu lat pracuję na stanowiskach kierowniczych jako Dyrektor Gastronomii i Szef Kuchni w hotelach i restauracjach. Do moich obowiązków należy się m.in.:
• Przygotowanie projektów gastronomii i wyposażenia w nowo powstających hotelach
• Rekrutacja i rozruch obiektów hotelowych, restauracji, barów
• Budowanie zespołów całego działu F&B i wprowadzenie standardów organizacji pracy
• Wprowadzanie i nadzór standardów i procedur działu, kosztów
• Szkolenie personelu gastronomii • Układanie kart menu, tworzenie ofert gastronomicznych i konfiguracja systemu
• Indywidualne szkolenie młodych szefów kuchni, kucharzy i menadżerów gastronomii
Kariera zawodowa połączyła mnie z takimi obiektami jak:
• Hotel Senator **** w Dźwirzynie
• Hotel Villa Hoff **** w Trzęsaczu
• Ikar Plaza w Kołobrzegu
• Sand Hotel ****/Marin Hotel ***** w Kołobrzegu
• Restauracja Akropol na Placu Solnym we Wrocławiu
• Kawiarnie Soul Cafe i Chilli Cafe we Wrocławiu
• Hotel Baltic Plaza Medi Spa&Fit **** w Kołobrzegu
• Hotel Wellnes Pro-Vita *** w Kołobrzegu
- Uważam, że nie ma nic przyjemniejszego, jak zarażanie swoją pasją współpracowników i znajomych, a gotowanie to sztuka, w której można wyrazić swoje uczucia, przywrócić wspomnienia, budować relacje w życiu codziennym i tworzyć nową rzeczywistość. Chcę pokazać ludziom kuchnię wpływającą na wszystkie zmysły, dającą relaks oraz będącą inspiracją w życiu codziennym.
Podczas trwania warsztatów odwiedził nas Wicestarosta Kamieński pan Marek Matys.
Maraton maturalny zakończył się. Teraz czekamy na wyniki. Data wydania świadectw dojrzałości i aneksów do świadectw dojrzałości z egzaminu maturalnego przeprowadzanego w maju i w czerwcu to wtorek 5 lipca 2016 r.
Terminy egzaminów poprawkowych to 23 sierpnia- część pisemna i 24- 26.08.- część ustna.
W Ogólnopolskim Tygodniu Bibliotek, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała po raz pierwszy Wielkie Kamieńskie Dyktando. Do rywalizacji zaproszono 13 maja uczniów kamieńskich szkół oraz dorosłych.
W kategorii – gimnazjaliści i licealiści, naszą szkołę reprezentowały uczennice z klas I LO i I TŻ i UG. Tekst, z którym przyszło im się zmierzyć był długi i najeżony trudnymi wyrazami.
Najlepiej poradziła sobie z nim uczennica naszego liceum, Karolina Witczak, która zdobyła tytuł Kamieńskiego Młodego Mistrza Ortografii. Gratulujemy!
W piątek 29 kwietnia miało miejsce uroczyste zakończenie roku szkolnego z udziałem absolwentów i zaproszonych gości. Swoją obecnością zaszczycił nas Wicestarosta Powiatu Kamieńskiego Marek Matys oraz rodzice wyróżnionych uczniów. Absolwenci Liceum Ogólnokształcącego, Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych oraz Technikum Hotelarskiego, pożegnani zostali przez grono pedagogiczne i młodszych kolegów. Najlepsi otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy.
Nagrodą Starosty Kamieńskiego uhonorowana została Oliwia Mieczkowska, absolwentka Liceum Ogólnokształcącego, która ukończyła szkołę z wysoką średnią ocen, była sumienna i pracowita oraz aktywnie brała udział w życiu szkoły i środowiska lokalnego.
Pozostali wyróżnieni za wyniki w nauce uczniowie, otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Wśród nich znalazły się absolwentki Liceum Ogólnokształcącego Oliwia Artemiuk, Nicola Borecka, Dominika Branicka, Matylda Czuchry, Dominika Malek oraz Dawid Wejda z Technikum Żywienia.
Za pracę w Samorządzie Uczniowskim nagrody książkowe otrzymali: Sylwia Arsoba, Marta Zawada i Dawid Wejda.
Za pracę i zaangażowanie, nagrodę kierownika Warsztatów szkolnych otrzymali: Sylwia Skiba, Dawid Wejda i Sylwia Wysoszyńska. Były również dyplomy i podziękowania dla uczniów reprezentujących szkołę w zawodach sportowych, a dwoje z nich otrzymało pamiątkowe statuetki z rąk wicestarosty.
Wszystkim absolwentom ZSP serdecznie gratulujemy ukończenia szkoły, życzymy "śpiewająco zdanych egzaminów maturalnych", a przede wszystkim optymizmu i wiary we własne siły. Oby wiedza i umiejętności zdobyte w szkole procentowały w przyszłym życiu.
Kwiecień jest miesiącem niezwykłym dla patrona naszej szkoły Stanisława Staszica. Rozkwitają magnolie, a wtedy w promieniach słońca i w otoczeniu kwiatów, pomnik z jego popiersiem prezentuje się wspaniale. Niewiele jest dni w roku, kiedy można zrobić właśnie takie pamiątkowe zdjęcia na tle naszej szkoły. (Daniel Kowaliński)
W środę klasa pożarnicza 1 LO odwiedziła ratowników ze Stacji Ratownictwa Brzegowego w Dziwnowie.
SAR jest angielskim skrótem od sarch and rescue – szukaj i uratuj. W trakcie szkolenia ze sprzętem będącym na wyposażeniu ratowników dowiedzieliśmy się, że kapitan podjął decyzję o ćwiczeniach na pełnym morzu. Pogoda nieoczekiwanie dopisała, wiatr był niewielki, falowanie morza znikome a spoza chmur często wyglądało słońce.
Każdy został ubrany w kamizelkę ratowniczą i… odpalono potężne silniki, które za pomocą strumieni wody rozpędziły nas do około 60 km/h. Jeden z ratowników wyrzucił koło ratunkowe w kierunku symulowanego człowieka za burtą. Łódź położyła się w ciasnym zakręcie przy ryku silnika pracującego na pełnych obrotach, uczniom zadrżały kolana, dłonie zacisnęły się na linie biegnącej wzdłuż napompowanych burt, bryzgi wody smagały twarze chłodząc rozpalone emocje. Tylko kapitan i dwóch ratowników zachowywało się tak spokojnie jakby to był ich chleb codzienny. Nasza łódka jest bardzo bezpieczna, nawet podczas wywrotki na wielkich falach potrafi sama wstać do pionu chwalą się ratownicy ale… na wszelki wypadek cały czas liczą do dziewięciu… bo tylu wzięli dodatkowo na pokład i muszą dostarczyć nas zdrowych na ląd. Koło ratunkowe pojawia się przed nami trochę na boku. Kapitan zmniejsza prędkość, ustawia łódź tyłem i delikatnie cofa, ratownik opuszcza tylny trap i podpływa pod koło ratunkowe, podnosi trap z „rozbitkiem” do pionu – akcja ratunkowa zakończona, można wracać do przystani. Uczniowie teraz na spokojnie mogą oglądać spieniony wał wody za łódką wyrzucany przez odrzutowe dysze. Dopiero na brzegu można się rozluźnić – pewnie poczuliśmy się dopiero na twardym gruncie.
Wizytę w Ochotniczej Straży Pożarnej w Dziwnowie rozpoczęliśmy od posiłku na świetlicy. Dowiedzieliśmy się, że jednostka liczy trzydzieści osób (w tym trzy kobiety), z których tylko piętnaście osób jest przeszkolonych, ubezpieczonych i przed sześćdziesiątym rokiem życia i to tylko oni mogą uczestniczyć w akcjach gaszenia pożarów i innych, z ratownictwem drogowym włącznie. Gmina zakupiła dla nich nowoczesny i w pełni wyposażony wóz bojowy na podwoziu Mercedesa. Po zajęciach ze sprzętem, zrobiliśmy kilka zdjęć. Nadszedł czas na powrót do domu. W Kamieniu zaczęło już kropić, a my szczęśliwie skończyliśmy bardzo pouczającą wycieczkę. (Daniel Kowaliński)
19 kwietnia trzy nasze uczennice z Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego, wzięły udział w VII edycji Szkolnego Konkursu Gastronomicznego, w Centrum Edukacji Zawodowej i Turystyki w Świnoujściu. Tegorocznym motywem był „Placek ziemniaczany w daniu głównym”. I miejsce zdobyła nasza uczennica- Karolina Malec za "A la Roesti z trzema sosami oraz surówką". Marta Palenica i Magda Błaut również zostały dostrzeżone i zdobyły wyróżnienie. Podczas konkursu odbyły się dwa pokazy kulinarne. Pokaz sushi połączony z warsztatami dla uczniów oraz degustacją poprowadził Paweł Owczarek z Unity Line. Pokaz tradycyjnych potraw kuchni śląskiej - "Kuchnia śląska w pigułce" przygotował Remigiusz Rączka, znany restaurator z Wodzisławia Śląskiego. Odbyła się również degustacja potraw. Opiekunem naszej drużyny był nauczyciel przedmiotów gastronomicznych Andrzej Kirowski. Gratulujemy dziewczynom udanego występu!
Z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski, 16 kwietnia w Gryficach odbył się bieg pod nazwą „Przebieżka dla Mieszka”. 116 zawodników pobiegło, aby upamiętnić to jakże ważne w naszej historii wydarzenie.
Naszą szkołę reprezentowało dwóch zawodników: Damian Klimczak z klasy I Kucharz, dla którego był to debiut na 5- kilometrowej trasie . Ostatecznie Damian zajął 44 miejsce z czasem 23min 42 sek. Jako pierwszy linię mety z czasem 18 min i 46 sekund przekroczył nasz nauczyciel Bartłomiej Musiał.
Biegaczom gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych zmaganiach.
Krótka relacja z biegu: http://www.superportal24.pl/wiadomosc/5856/
Tegoroczne eliminacje XXXIX Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej już za nami. Niech nie umyka naszej uwadze, że naszą szkołę reprezentowały trzy osoby: Maja Nowak, Grzegorz Wadowski z klasy pierwszej pożarniczej LO i Kinga Borecka z klasy drugiej pożarniczej LO. Eliminacje gminne odbyły się 4. marca w sali na piętrze Hali Widowiskowo Sportowej. Zarząd Gminny Ochotniczych Straży Pożarnych przygotował nie tylko ciekawe nagrody, ale i zaskakujący poczęstunek – pizza dla wszystkich!!!
Eliminacje Powiatowe odbyły się w sali gastronomicznej naszej szkoły. W przerwie strażacy z sąsiadującej Jednostki Ratowniczo Gaśniczej pokazali swoje coraz nowocześniejsze wyposażenie do walki nie tylko z pożarami. Wycieczka zakończyła się laniem wody z linii szybkiego natarcia w asyście profesjonalnego strażaka. Niektórzy z gimnazjalistów już deklarowali swój wybór dalszej edukacji w klasie pożarniczej naszej szkoły.
W etapie gminnym pierwsze miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych zajęła nasza uczennica Kinga Borecka. Na etapie powiatowym było o wiele trudniej nie tylko ze względu na pytania, ale także na bardzo dużą konkurencję. Tym razem Kinga zajęła piąte miejsce. Za jej wysiłek, osiągnięcia, oraz reprezentowanie naszej szkoły należą się jej wielkie brawa. (inf. Daniel Kowaliński)
W środę 6 kwietnia 2016 roku w godzinach od 9:00 do 14:00 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim, odbyły się Targi Edukacyjne i Giełda Pracy, pod patronatem Starosty Kamieńskiego. Adresatami wydarzenia byli uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, ich rodzice oraz wszyscy zainteresowani dalszym kształceniem.
Ofertę edukacyjną przedstawiły szkoły średnie z Kamienia Pomorskiego, Wolina, Benic i Dziwnowa: ZSP w Wolinie, Zespół Szkół Społecznych w Dziwnowie, Liceum Ogólnokształcące w Kamieniu Pomorskim, ZSP w Benicach oraz ZSP w Kamieniu Pomorskim. Naszą szkołę który reprezentowało stoisko Szkolnego Ośrodka Kariery, Samorządu Uczniowskiego i stołu carvingowego. Oprócz tego uczniowie gimnazjów mieli możliwość zwiedzenia szkoły.
Uczelnie wyższe ze Szczecina przedstawiły swoją ofertę w sali gimnastycznej. Przedstawiciele szkół zaproponowali szeroką gamę materiałów informacyjnych i gadżetów reklamowych, a także możliwość rozmowy na tematy nurtujące przyszłych studentów. Na targach promowały się następujące szkoły: Uniwersytet Szczeciński, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, Akademia Sztuki, Wyższa Szkoła Humanistyczna Towarzystwa Wiedzy Powszechnej, Collegium Balticum, Akademia Morska, Wyższa Szkoła Administracji Publicznej, Zachodniopomorska Szkoła Biznesu oddział w Gryficach.
W ramach Giełdy Pracy, dla wszystkich którzy byli zainteresowani podjęciem pracy po zakończeniu szkoły, czekała oferta lokalnych pracodawców i Urzędu Pracy w Kamieniu Pomorskim. Swoją ofertę przedstawiły między innymi następujące zakłady pracy: Uzdrowisko Kamień Pomorski, Madama Sp z o. o. w Golczewie, Ośrodek Wczasowy “Wielki Błękit” w Łukęcinie, Ośrodek Wczasowy “Adria” w Rewalu, Ośrodek Wczasowy Marena Wellness & Spa w Międzywodziu.
O godzinie 12:00 odbyło się forum dyskusyjne na temat “Lokalnego Rynku Pracy”, prowadzone przez dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy Annę Kowalską.
Targi Edukacyjne i Giełda Pracy spotkały się z dużym zainteresowaniem uczniów. Dziękujemy wszystkim, zarówno wystawiającym jak i odwiedzającym za udział w imprezie i już teraz zapraszamy za rok.
inf. ZSP w Kamieniu Pomorskim
Samorząd Uczniowski ZSP we współpracy z Fundacją DKMS- Polska, zorganizował w poniedziałek 21 marca Dzień Dawcy Szpiku. W tym dniu można było się zarejestrować jako potencjalny dawca. Akcję poprzedziła prezentacja na temat sposobów pobierania szpiku. Zgłosiło się kilkudziesięciu chętnych ze szkoły i spoza szkoły. Dziękujemy za pozytywny odzew!
Samorząd Uczniowski- ZSP w Kamieniu Pomorskim
17 marca w hali widowiskowo-sportowej w Goleniowie odbyły się Mistrzostwa Regionu B w piłce siatkowej dziewcząt. W zawodach tych biorą udział zwycięzcy Mistrzostw Powiatowych z Powiatu Kołobrzeskiego, Powiatu Świnoujście(miasto), Powiatu Gryfickiego, Powiatu Kamieńskiego i Powiatu Goleniowskiego.
Nasza drużyna w składzie: Kinga Borecka, Martyna Poniewozik, Natalia Zielińska, Karolina Witczak, Natalia Bandura, Paulina Leśnik, Matylda Czuchry, Klaudia Wrzesień, Dominika Branicka i Ada Leszczyńska, zajęła trzecie miejsce przegrywając z drużynami z Goleniowa i Kołobrzegu. Zaznaczyć trzeba jednak, że te drużyny składają się z zawodniczek profesjonalnie grających w piłkę siatkową w klubach sportowych. Tym większe brawa dla naszych dziewczyn!
Zdjęcia Jacek Jarema
W związku z uroczystymi obchodami 71. rocznicy zdobycia Kamienia Pomorskiego, w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica odbyła się XII edycja konkursu kulinarnego pod nazwą „ Fantazje kulinarne na temat Kamienia Pomorskiego”.
Uroczystość rozpoczęła się od prezentacji przygotowanej przez uczniów szkoły, podczas której zaproszeni goście, nauczyciele oraz uczniowie, mogli obejrzeć film obrazujący historię zdobycia naszego miasta, a także oblicze Kamienia Pomorskiego dawniej i dziś.
Po prezentacji przystąpiono do oceny potraw, które zostały przygotowane dzień wcześniej. Jury oceniało uczestników w czterech kategoriach.
W skład jury konkursowego powołane zostały:
Po zaprezentowaniu się wszystkich uczestników, członkowie jury podsumowali punkty i nastąpił moment podania wyników i wręczenia nagród.
Wyróżnienia:
III miejsce zajął Sebastian Ostrowski z klasy II kucharz za przygotowanie potrawy „ Głaz kamieński”
II miejsce zajęła Krystyna Adamczyk z klasy III kucharz za przygotowanie potrawy „Kamieński chlebowy tort dożynkowy”
I miejsce ex aequo zajęli Marta Palenica z klasy II TŻiUG za przygotowanie „ Szczupaka faszerowanego z kamieńskiego zalewu” oraz Maciej Sito z klasy II TŻiUG za przygotowanie „ Pieczonego królika z kamieńskich lasów”
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali wspaniale nagrody ufundowane przez:
W tym roku, po raz pierwszy w historii konkursu zaproszeni goście obecni na sali również mogli głosować. Po podsumowaniu wyników okazało się, że nagrodę ufundowaną przez Dyrektora Pana Andrzeja Swatowskiego, otrzymał Maciej Sito z klasy TŻiUG.
Wszystkim uczestnikom i ich opiekunom serdecznie gratulujemy!
Tekst: Koordynator konkursu Dariusz Juszczak
Czy połączenie dwóch odcinków węża ssawnego to problem? Strażakom podczas ćwiczeń zabiera to dwie do trzech sekund. Wydaje się bajecznie proste ale… wykonanie tej czynności po raz pierwszy, zabiera minuty, czasami bez pomocy z zewnątrz się nie obędzie. Masakra: strona lewa myli się z prawą, ktoś podnosi łącznik, a w tym czasie pomocnik opuszcza go ze swojej strony, z góry wydaje się już ok. podczas gdy z dołu nie pasuje, a najgorzej gdy inni łączą węże w tym samym czasie z drugiej strony. Ciekawe, że nawet podczas obserwacji można się już czegoś nauczyć, potem kilka błędów, powtórek i jakoś czynność łączenia węży staje się łatwiejsza.
Podczas akcji strażacy muszą nie tylko zbudować linię ssawną z kilku krótkich węży ssawnych ale i długie linie tłoczne, a tu trzeba się dodatkowo nabiegać, zanieść, rozwinąć połączyć no i pompować. A po akcji zwijanie, mycie i konserwacja. Odpoczynek czasami będzie dopiero po zdaniu służby – w domu.
Tu w zaciszu ciepłej remizy zajęcia z budowy linii ssawnej były bardzo interesujące.
Inf. D. Kowaliński