Nawigacja

  • Światowy Dzień Wody

    22.03.2024

    “Nie istnieje na Ziemi substancja, minerał, skała, żywy organizm, który by nie zawierał wody”

    Tales z Miletu

    22 marca w naszej szkole odbył się po raz pierwszy Światowy Dzień Wody.

    Jak podaje fachowa literatura „Woda- w organizmie człowieka nie tylko transportuje tlen i składniki odżywcze, ale również wspomaga wszystkie procesy życiowe. Jest niezbędna do regulacji ciepłoty ciała. Woda ma istotne znaczenie dla przebiegu procesu trawienia – ułatwia nam spożywanie, trawienie i wykorzystanie pożywienia. Pełni również funkcję ochronną dla mózgu(…). Odpowiednie nawodnienie jest również niezbędne dla prawidłowej pracy stawów.”

    Nad przebiegiem akcji czuwały J. Książek-Halec,  A. Wróblewska :)

  • Wizyta przygotowawcza w Maladze

    21.03.2024

    Nasza szkoła w ramach uzyskanej akredytacji Erasmus + na lata 2022- 2027, ma możliwość organizowania corocznych  praktyk uczniowskich we wszystkich krajach  Unii Europejskiej. W 2022 roku nasi uczniowie byli w Niemczech, a w 2023 w Irlandii.
    W tym roku przyszedł czas na Hiszpanię.

    Już w maju 15 osobowa grupa młodzieży z klas technik żywienia, hotelarz, informatyk i ochrony środowiska, wyjedzie na miesięczne praktyki.
    Wyjazd młodzieży poprzedziła w marcu kilkudniowa wizyta przygotowawcza kadry.

  • 3.14- Dzień liczby Π

    14.03.2024

    W ramach tego matematycznego święta, odbył się w szkole turniej w nieco zapomnianej grze logicznej MASTERMIND. Udział w nim wzięli uczniowie techników.

    W eliminacjach wyłoniono najlepszą 12. Po zaciętych rundach systemem pucharowym i ścisłym finale "każdy z każdym", wyłoniono trójkę zwycięzców:

    1. Piotr Jasiński IV TI
    2. Patryk Subda  III TŻ
    3. Maja Szafranowska III TOŚ

    Gratulujemy!

  • Dzień Kobiet i Dzień Mężczyzn

    Z okazji Dnia Kobiet i niedzielnego Dnia Mężczyzn, nasza szkolna, dorosła społeczność spotkała się na chwil kilka przy kawie i przepysznym okolicznościowym torcie. 

  • Obchody 79. rocznicy zdobycia Kamienia Pomorskiego

    03.03.2024

    3 marca 2024 roku odbyły się obchody 79. rocznicy zdobycia Ziemi Kamieńskiej, w których uczestniczyła również delegacja z naszej szkoły z pocztem sztandarowym.

    Obchody rozpoczęła uroczysta msza święta w Konkatedrze św. Jana Chrzciciela.

    Następnie przy pomniku  „Poległym za polskość tych ziem” na Placu 5 Marca, przedstawiciele władz samorządowych wygłosili  oficjalne przemówienia, a po nich nastąpiło złożenie  kwiatów przez delegacje.

  • Mistrzostwa Powiatu w piłce ręcznej

    27.02.2024

    27 lutego w hali widowiskowo-sportowej w Kamieniu Pomorskim odbyły Mistrzostwa Powiatu w piłce ręcznej dziewcząt i chłopców w ramach Licealiady.

    Nasze dziewczęta grające w składzie: Aneta Rońska, Milena Jabłońska, Weronika Szpakowska, Kornelia Małkowska, Martyna Mucha, Wiktoria Bączyk, Martyna Czarnecka, Maja Surma i Patrycja Brewerska okazały się najlepsze, wygrywając z Zespołem Szkół Ponadpodstawowych w Wolinie 3 : 2 oraz remisując 0 : 0 z Liceum Ogólnokształcącym w Kamieniu Pomorskim.

    Chłopcy wystąpili w składzie: Albert Ferenc, Wojtek Ginalski, Mikołaj Termanowski, Oskar Tunajek, Jakub Major, Kacper Winiarczyk, Kamil Strzelecki, Szymon Napierała, Kuba Pisz, Jakub Hładuń, Kacper Rapcia i Igor  Ignaszewski. W pierwszym meczu ulegli Liceum Ogólnokształcącemu 1 : 2, w drugim meczu pokonali Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Wolinie 5 : 3, przy jednoczesnej porażce LO z ZSP w Wolinie i to nasza drużyna okazała się najlepsza w całym turnieju.

    Wielkie gratulacje dla obydwu drużyn!      Jacek Jarema

     

  • Włóczykij

    23.02.2024

    Dnia 23.02.2024 roku uczniowie klas 1- 4 naszej szkoły, udali się z opiekunami do Gryfina, na 18. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży. Mogliśmy gościć na imprezie promującej podróże dalekie i małe. Michalina Kupper zabrała do „Tajemniczego Iraku”. Poznaliśmy historię Asyryjczyków zamieszkujących północny Irak. Zobaczyliśmy miejscowość Lalish zamieszkiwaną przez mniejszość etniczno-religijną jaką są Jazydzi. Mogliśmy też podziwiać kanion Rawanduz, którym wędrowała armia generała Andersa.

    Weronika Milczewska podzieliła się z nami swoimi doznaniami z Meksyku. Mogliśmy poznać górskie miasteczko Nayarit, w którym społeczność autochtoniczna Cora zamyka się na świat. W tym czasie ma miejsce kontrolowany przewrót. Władza przestaje istnieć. Po miasteczku biegają pomalowani na biało i czarno chłopcy, dla których tydzień bez snu i jedzenia jest rytuałem przejścia w dorosłość. Wszystko to dzieje się podczas Wielkiego Tygodnia.

    Podczas festiwalu mogliśmy również brać udział w spotkaniu autorskim
    z Dorotą Filipiak, promującą w swojej książce pt.„Rumunia. Pęknięte lustro Europy”. piękno Rumunii. Autorka dzieliła się z publicznością swoimi spostrzeżeniami na temat kraju, społeczeństwa panujących tam zwyczajów. Nawiązała również do wielkiej atrakcji turystycznej – hrabiego Drakuli.

    Uczestniczyliśmy także w najzabawniejszej prezentacji wygłoszonej tego dnia przez Agnieszkę Dziadek. Powędrowaliśmy do Japonii– pieszoJ. Autorka,
    w humorystyczny sposób, zapoznała nas z swoją wędrówką liczącą 40100 km z Sata Misaki na południu wyspy Kiusiu, do najdalej wysuniętego na północ punktu na Hokkaido Sõya Misaki. Mogliśmy zapoznać się z pięknem japońskiej przyrody, tradycyjną japońską gościnnością czy... pijawkami. Podróżniczka przedstawiła swoje przygody w kraju kwitnącej wiśni w tak żartobliwy sposób, że nie zastało nic jak jechać do Japonii.

    Pozostając na kontynencie azjatyckim, udaliśmy się do pięknego Uzbekistanu. Zobaczyliśmy miasta jedwabnego szlaku: Samarkandę, Bucharę i Chiwie. Poznaliśmy zwyczaje panujące w Uzbekistanie. Dowiedzieliśmy się również jak „białe złoto – bawełna” przyczyniło się do wysunięcia Jeziora Aralskiego, które w Karakałpakstanie dla ludzi jest po prostu „Morzem”.

    Zuzanna Wojcińska zabrała nas selwy w Amazonii. Pokazując jak piękne potrafi być życie, kiedy prowadzimy je zgodnie z rytmem natury. Na koniec naszego pobytu na festiwalu oglądaliśmy film „ Bezdroża” w reżyserii Mikaela Lypinski’ego, ukazujący społeczność żyjącą spokojnie, szukającą pocieszenia w górach Oregonu.  

    Pełni radości z podróżowania udaliśmy się w podróż powrotną J   (S.G. i U. M.-Z.)

  • Mistrz Głośnego Czytania

    21.02.2024

    W środę 21 lutego 12 osobowa grupa uczniów z klas pierwszych  odwiedziła  bibliotekę, aby zmierzyć się w konkursie głośnego czytania. Uczniowie czytali fragment wybranej przez siebie prozy.  Czytanie na głos to świetny sposób na oswojenie się z wystąpieniami publicznymi, a przecież w życiu ucznia takich nie brakuje. Warto czytać na głos również tylko dla siebie, gdyż ten sposób czytania poprawia koncentrację i pozwala lepiej zrozumieć tekst.

    Jury doceniło zdolności interpretacyjne trzech uczennic i zgodnie przyznało ex aequo,  Adriannie Pełce, Julii Maciszonek i Julii Wach, tytuł Mistrzyni Głośnego Czytania. (M.B.)

  • „Lalka” we współczesnej odsłonie

    15.02.2024

    15 lutego uczniowie z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. S. Staszica pod opieką swoich nauczycielek wzięli udział w wycieczce do Teatru Współczesnego w Szczecinie.

    Młodzież obejrzała przedstawienie pt. Lalka, na motywach powieści Bolesława Prusa, w reżyserii Piotra Ratajczaka, według adaptacji Joanny Kowalskiej.

    Fabuła powieści została przeniesiona w czasy współczesne. Akcja rozgrywa się podczas nocnej Gali Biznesu, gdzie spotykają się elity – biznesmeni i bogacze. Toczące się w błysku fleszów interesy, to tło dla emocji Wokulskiego, który rozdarty jest między fascynacją i miłością do Izabeli Łęckiej, a nienawiścią  do zakłamanych i interesownych elit. Młody biznesmen próbuje odnaleźć szczęście i  zaciekle walczy o nie. Czy prawdziwa miłość jest jednak możliwa w świecie, gdzie dominuje pieniądz i pogarda?

    Spektakl Ratajczajka zdobył  Bursztynowy Pierścień – nagrodę jury dla najlepszego spektaklu sezonu oraz  nagrodę dla najlepszego aktora sezonu, Adama Kuzycza-Berezowskiego, za rolę Stanisława Wokulskiego.

    Ta odsłona Lalki na pewno nie jest jeszcze jedną sztampową i nudną  powtórką ze szkolnej lektury – to  dzieło, które choć różne od pierwowzoru,  na pewno prowokuje do dyskusji nad uniwersalnością ludzkich uczuć i zachowań.

    (I.Ś)

    https://www.youtube.com/watch?v=txqnUXRIrXk

  • Mistrzostwa Powiatu w Piłce Siatkowej

    14.02.2024

    14 lutego w hali widowiskowo-sportowej w Kamieniu Pomorskim odbyły się Mistrzostwa Powiatu w piłce siatkowej dziewcząt i chłopców w ramach Licealiady. W turnieju udział wzięły drużyny Liceum Ogólnokształcącego w Kamieniu Pomorskim, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Wolinie, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Benicach oraz drużyny z naszej szkoły.

    W kategorii dziewcząt zwyciężyły nasze reprezentantki, które zagrały w składzie: Ula Simiot, Martyna Mucha, Martyna Czarnecka, Milena Jabłońska, Patrycja Brewerska, Kornelia Małkowska i Weronika Szpakowska, przed drużyną  ZSP Wolin, LO Kamień Pomorski i ZSP Benice. Gratulujemy!

    W kategorii chłopców nasza drużyna zajęła trzecie miejsce. Zwycięzcami zostali siatkarze z ZSP Wolin, przed drużyną LO  Kamień Pomorski, czwarte miejsce zajęli siatkarze z Benic.

    Nasza drużyna wystąpiła w składzie: Albert Ferenc, Oskar Tunajek, Mikołaj Termanowski, Kacper Winiarczyk, Wojtek Ginalski, Gracjan Typek, Kacper Rapcia i Jakub Major.

                                                                                                              Jacek Jarema

     

     

  • Walentynki

    Walentynki
    14.02.2024

    Margareta, Julia i Karolina, ze Szkolnego Klubu Wolontariatu, zapraszają 14 lutego do Walentynkowego Kącika na wspólne zdjęcia i do zakupu serduszkowych ciasteczek .

  • Talenciaki

    W tym roku szkolnym po raz pierwszy przystąpiliśmy do akcji Talenciaków.
    Polega ona na zbieraniu specjalnych kuponów tzw. Talenciaków, które potem przekazuje się szkole. Wszyscy chętnie zbierali kupony: uczniowie, rodzice jak i wszyscy pracownicy naszej szkoły. Uzbieraliśmy duuuuuży stos blankiecików. Wszystkie zostały zeskanowane na zarejestrowanym w akcji koncie naszej szkoły. Z katalogu nagród wybraliśmy jedną, a następnie wysłaliśmy na nią zamówienie. I udało się! Mamy ludzkie serce - model prawdziwego, powiększonego 4 razy, serducha.

    Składa się ono z trzech części, które można wyjąć z całości i zajrzeć do środka. Dzięki temu powiększeniu nawet najdrobniejsze szczegóły anatomiczne stają się widoczne. Nowe serce zasila zasoby klasy biologicznej i zachęca uczniów do przyjemniejszej i bardziej ciekawej nauki.
    Dziękujemy wszystkim naszym Zbieraczom kuponów - bez Was by się nie udało! (E.O.)

  • Życzenia

  • Turniej Piłki Siatkowej Nauczycieli

    20.12.2023

    Kolejna edycja Turnieju Piłki  Siatkowej Nauczycieli o puchar dyrektora Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. S. Staszica, odbyła się w środę 20 grudnia.  Jego pomysłodawcą jest Jacek Jarema, nauczyciel wychowania fizycznego w naszej szkole.

    1. turniej odbył się 17.12.2008 roku. W kolejnych latach w imprezie brały udział drużyny złożone z nauczycieli szkół Powiatu Kamieńskiego. Z czasem składy uczestników zmieniały się. Swoich reprezentantów wystawiało Starostwo Powiatowe, Straż Pożarna, Policja, MOSiR.

    W tym roku rywalizowali ze sobą kamieńscy policjanci, drużyna złożona z nauczycieli naszej szkoły i Liceum Ogólnokształcącego oraz uczniowie ZSP. Niestety choroby zdziesiątkowały drużynę z Benic, która odwołała swój przyjazd w ostatnim momencie.

    Rywalizacja była zacięta. a oto jej wyniki:

    1. Nauczyciele

    2. Policjanci

    3. Uczniowie

    Wszystkim uczestnikom należą się podziękowania i gratulacje za świetną  grę. (M.B.)

  • Wigilia internacka

    12.12.2023

    12 grudnia wychowankowie internatu szkolnego zgromadzili się w sali gastronomicznej na uroczystej kolacji wigilijnej, wraz zaproszonymi gośćmi: dyrektorem szkoły Jackiem Golusdą, panią kierownik warsztatów szkolnych Joanną Książek- Halec i wychowawcami.
    Magda, Weronika, Zuzanna, Franciszek i Tomasz,  zaprezentowali wiersze  związane z Bożym Narodzeniem. Wspólnie odśpiewano kolędy. Pojawił się także Mikołaj, który rozdał wychowankom prezenty. (M. B.)

  • Berlin historycznie i świątecznie

    12.12.2023

    12.12.2023 r. klasy 2 TH/TOŚ, 2 TIP, 3 TH/TI oraz 4 TH/TŻ wybrały się wraz z wychowawczyniami na wycieczkę do Berlina, w którym wyraźnie dominował już świąteczno-magiczny klimat. Uczniowie pod opieką przewodnika rozpoczęli zwiedzanie miasta od wizyty w  Muzeum Techniki, które zostało założone w 1982 roku i przedstawia głównie kolekcję z zakresu historii techniki. Większość wyeksponowanych tam  maszyn  znajduje się w Berlinie od II wojny światowej.

    Następnie młodzież, spacerując po mieście, odwiedziła najważniejsze punkty w Berlinie – Reichstag, Bramę Brandenburską, pomnik pomordowanych Żydów znany również  jako topografia terroru. Obejrzano także fragmenty Muru Berlińskiego czy też Checkpoint Charlie - w okresie zimnej wojny było to jedno z najbardziej znanych przejść granicznych między NRD a Berlinem Zachodnim. Zwiedzanie tych miejsc było niewątpliwie  bardzo ciekawą lekcją historii.

    Spacer po Berlinie zakończył się drobnymi zakupami oraz wizytą na tradycyjnym niemieckim rynku świątecznym. Karuzele,  łuki świąteczne, piramidy wywodzące się z Saksonii, świąteczne smakołyki i magiczna atmosfera towarzyszyły zwiedzającym na każdym kroku. Dzięki wycieczce uczniowie mogli się więc zetknąć z najnowszą historią Berlina, a zarazem poczuć  na własnej skórze niezwykłą  świąteczną atmosferę  miasta. (I. Ś. )

  • Mikołajki

    Mikołajki
    06.12.2023

    Mikołaj zawitał i do naszej szkoły. Na chętnych czekała mikołajkowa loteria fantowa, która cieszyła się sporym zainteresowaniem.

  • Światowy Dzień Walki z AIDS

    Światowy Dzień Walki z AIDS
    01.12.2023

    Co roku 1 grudnia, obchodzimy  Światowy Dzień Walki z AIDS. Jego symbolem jest  Czerwona Kokardka. Jest on obchodzony z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od 1988 roku.
    W tym dniu w Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Krzywoustego w Kamieniu Pomorskim, odbył się VI Powiatowy Konkurs Wiedzy pn. „Pozytywni”, zorganizowany przez Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Kamieniu Pomorskim, pod honorowym patronatem Starosty Kamieńskiego.

    Do rywalizacji przystąpiło 11 osób z czterech szkół ponadpodstawowych. Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice. Dwie z nich- Julia Maciszonek i Julia Wach, zajęły 2. i 3. miejsce. Gratulujemy!

    (źródło: www.gov.pl,www.ikamien.pl)

  • Konkurs „Stół okolicznościowy–Jesienny sad i ogród”

    29.11.2023

    Dnia 29.11.2023 r. w ZSP im. St. Staszica w Kamieniu Pomorskim odbyła się kolejna edycja konkursu „Stół okolicznościowy – Jesienny sad i ogród”. W konkursie wzięły udział uczennice:

    Amelia Różycka - klasa I TŻiUG
    Izabela Błaut - klasa II TŻiUG
    Natalia Jastrzębska – klasa III TŻiUG
    Oliwia Kwiatkowska – klasa III TŻiUG
    Wiktoria Zemlik – klasa III TŻiUG
    Anhelina Limarenko – klasa IV TH
    Emilia Borowicz – klasa IV TH

    Do rywalizacji stanęło 7 jednoosobowych zespołów. Zadaniem uczestnika konkursu było przygotowanie aranżacji stołu z nakryciem do zaplanowanego menu obiadowego. Nad wszystkim czuwało jury, w skład którego wchodziły:

    -pani Iga Cuber  przewodnicząca, wieloletnia nauczycielka przedmiotów zawodowych w ZSP w Kamieniu Pomorskim,

    -pani Olga Bagińska - Kołodziejczyk, kierownik gastronomii w Hotelu SPA Bagiński i Chabinka w Międzyzdrojach,

    -pani Joanna Piwińska wicestarosta Powiatu Kamieńskiego.

    Miejsce I zajęła Anhelina Limarenko,

    Miejsce II zajęła Natalia Jastrzębska,

    Miejsce III zajęła Emilia Borowicz.

    Sponsorem nagród było Stowarzyszenie Staszic oraz pan Józef Malec Starosta Kamieński, który ufundował nagrodę za I miejsce.

    Organizatorkami stale i niezmiennie są panie Joanna Książek – Halec i Anna Wróblewska.

     

  • Magicznych Jarmarków czas zacząć …

    28.11.2023

    Podążając za magią Świąt Bożego Narodzenia klasa 1TP wybrała się wraz z wychowawcą (nauczycielem języka niemieckiego) śladem symbolów świątecznych rodem z państwa naszych sąsiadów - Niemców. Schwibbogen i Weihnachtspyramiden – łuki świąteczne i piramidy wywodzące się z Saksonii były myślą przewodnią wyjazdu do Berlina. Uczniowie zapoznając się wcześniej z historią i pochodzeniem symboli świątecznych podczas zajęć, mogli doświadczyć na własnej skórze świątecznej atmosfery na jednym z rynków w Berlinie.

    Karuzele, świąteczne smakołyki i zabawa towarzyszyły na każdym kroku zarówno uczniom jak i opiekunom. Wizytę na rynku świątecznym poprzedziła wizyta we wspaniałym Muzeum Techniki, gdzie byliśmy świadkami żywej historii – zgromadzone eksponaty zdawały się opowiadać zwiedzającym swoją niesamowitą opowieść z dawnych lat. Wisienką na torcie była obecność przewodnika, który z zaangażowaniem przygotował trasę przez najważniejsze punkty w Berlinie – Reichstag, Brama Brandenburska, pomnik pomordowanych Żydów, miejsce znane jako topografia terroru czy Checkpoint Charlie. Była to wspaniała lekcja historii w pigułce. Dzień pełen atrakcji zakończył się drobnymi zakupami – upominkami dla najbliższych. Wyjazd zapoczątkował kolejne wyjazdy innych klas w to jakże magiczne miejsce. Bis bald und Auf Wiedersehen! Czy może raczej Glück auf! Jak pozdrawiają się mieszkańcy terenów Saksonii z gór Rudawy – Erzgebirge, skąd wywodzą się poznane symbole świąteczne… 

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Stanisława Staszica
    ul. Wolińska 7
  • Sekretariat: 91/ 38 20 472
    Szkolny Ośrodek Kariery: wewn. 110
    Biblioteka: wewn. 113
    Pedagog: wewn. 104
    Bufet: wewn. 107
    Gastronomia: 91/ 38 21 261
    Internat: 91/32 11 468
    sekretariat@zspkamien.com

Galeria zdjęć