25 września odbyły się w Dziwnowie Mistrzostwa Powiatu w Sztafetowych Biegach Przełajowych 6x800m. Naszą szkołę reprezentowała drużyna dziewcząt i chłopców. Aktualna forma i dyspozycja dnia naszych reprezentantów pozwoliła na zajęcie III miejsca w zawodach.
Składy drużyn:
DZIEWCZĘTA: Czarnecka Martyna, Grygorenko Ielyzaveta, Francuzik Daria, Rońska Aneta, Bączyk Wiktoria, Tomaszewska Marianna
CHŁOPCY: Rapcia Kacper, Major Jakub, Krzewicki Wojciech, Termanowski Mikołaj, Pisz Jakub, Gajlun Henryk, Trepko Kryspin
Gratulacje dla naszych reprezentantów!
Nauczyciele wychowania fizycznego 😊
W środę 18 września, w ramach edukacji ekologicznej z zakresu ochrony środowiska uczniowie klas 2, 3 i 4 Technikum Ochrony Środowiska wraz z opiekunką p. Iwettą Openkowską-Majek, wzięli udział w akcji “SPRZĄTANIE ŚWIATA 2024/2025”.
Głównym celem akcji było rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów i odpowiedzialności za środowisko naturalne. Uczniowie sprzątali okolice fos miejskich i teren wokół szkoły.
Akcja przebiegła szybko i sprawnie, a efekty pracy uczniów były zadowalające.
W dniach 15- 20 września 2024 roku grupa 38 uczniów z naszej szkoły, wraz z nauczycielkami – Katarzyną Szymańską, Anną Jurewicz, Agnieszką Królik i Iloną Świderską, uczestniczyła w wycieczce do Paryża we Francji. Podczas 4 dni spędzonych w Paryżu zobaczyliśmy najciekawsze atrakcje miasta.
Zaczęliśmy od Łuku Triumfalnego i spaceru po Polach Elizejskich. Podziwialiśmy wspaniałe eksponaty w muzeum sztuki w Luwrze, gdzie na własne oczy oglądaliśmy m.in. Nike z Samotraki, Wenus z Milo, a także słynną Monę Lisę Leonarda Da Vinci.
Kolejny dzień zaczęliśmy od paryskiej wyspy La Cité, gdzie zobaczyć można Katedrę Notre- Dame. Spacerowaliśmy po Dzielnicy Łacińskiej. Widzieliśmy słynną Sorbonę oraz Pantheon, który jest miejscem spoczynku wielu zasłużonych dla Francji postaci , choćby Marii Skłodowskiej-Curie.
Następnie odpoczywaliśmy w Ogrodzie Luksemburskim, w którego północnej części wznosi się Pałac Luksemburski, a w zachodniej można zobaczyć jedną z paryskich Statui Wolności. Po intensywnym spacerze miłym relaksem był rejs statkiem po Sekwanie i podziwianie najważniejszych zabytków Paryża od strony rzeki.
Wieczorem udaliśmy się do słynnej dzielnicy malarzy i artystów- wzgórza Montmartre. Na tym wzgórzu poniósł męczeńską śmierć pierwszy biskup Paryża - Święty Dionizy, stąd też nazwa (Wzgórze Męczenników). Wzniesienie to zwieńcza monumentalna Bazylika Sacré-Coeur. Serce dzielnicy - Plac du Terte zabudowany jest starymi kamienicami i mieści się na nim najsłynniejszy paryski pchli targ.
Środę spędziliśmy w siedemnastowiecznej siedzibie Ludwika XIV- Wersalu. Najpierw spacerowaliśmy po słynnych wersalskich ogrodach, a potem zwiedzaliśmy pałac, który jest symbolem francuskiej monarchii absolutnej. Najświetniejszym pomieszczeniem pałacu jest Galeria Zwierciadlana, która zawdzięcza swą sławę siedemnastu ogromnym oknom wychodzącym na park i odbijającym się w takiej samej liczbie luster na przeciwległej ścianie.
Wieczór spędziliśmy na Polach Marsowych. Wielu z nas weszło bądź wjechało na Wieżę Eiffela - symbol Paryża, by z jej balkonów podziwiać niezwykłą panoramę miasta. Podczas wycieczki widzieliśmy również Plac Pigalle, Moulin Rouge i centrum Pompidou. Intensywne zwiedzanie wynagrodziliśmy sobie nazajutrz fantastyczną zabawą w magicznym świecie Disneyland. W tym bajkowym miejscu byliśmy uczestnikami Magicznej Parady Marzeń z rydwanami bohaterów filmów Disneya oraz korzystaliśmy z atrakcji 5 tematycznych krain Disneya. Z naszej wyprawy do Paryża wróciliśmy zadowoleni, bogatsi o nowe doświadczenia i dobre wspomnienia. Oby towarzyszyły nam one jak najdłużej.
(I.Ś.)
Z radością informujemy, że w sali gastronomicznej Warsztatów Szkolnych pojawiły się ramy z historycznymi zdjęciami pochodzącymi z albumu Państwa Janiny i Jerzego Mańczaków, długoletnich nauczycieli naszej szkoły. Te fotografie prezentują, jak wyglądały warsztaty w przeszłości.
Serdecznie dziękujemy za ufundowanie tych zdjęć i ram: Panu dyrektorowi szkoły Jackowi Golusdzie i Panu radnemu Markowi Szymańskiemu.
Mamy też świetną wiadomość dla wszystkich miłośników dobrej kuchni!
Zapraszamy do szkolnej restauracji, która będzie czynna już od 23.09.2024 roku.
Przyjdźcie i skosztujcie potraw przygotowanych przez naszych utalentowanych uczniów, pod okiem doświadczonych nauczycieli.
Czekamy na Was!
Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Warsztatów Szkolnych
Muzeum Kamieni w Kamieniu Pomorskim być może nie brzmi zbyt zachęcająco. A jednak - o walorach zwiedzania z przewodnikiem, właścicielem muzeum, mogła przekonać się klasa 2 TP ZSP wraz z wychowawcą - była to kontynuacja wyjść z serii: "poznaję Kamień Pomorski". W baszcie będącej bramą do średniowiecznego miasta spodziewaliśmy się raczej lekcji historii o dawnym grodzie.
Nic na to jednak nie wskazywało - lekcja rozpoczęła się od czasów znacznie wcześniejszych - powstania ziemi, dinozaurów, skamieniałości. Przewodnik przeskakiwał z zagadnień chemicznych, budowy, struktury różnych pierwiastków występujących na ziemi po ich praktyczne wykorzystanie i oplatał w różne ciekawe historie. Samo wdrapywanie się na kolejne piętra wystaw w baszcie, wywierały na uczniach coraz większe wrażenie - im wyżej tym większe. Coraz wyższe schody, a raczej drabiny wywoływały u niektórych lęk wysokości. Na górze czekał na nas zasłużony widok - panorama Zalewu Kamieńskiego oraz miasta.
Po ponad dwugodzinnym zwiedzaniu, wygłodzeni i wycieńczeni, udaliśmy się na zasłużony posiłek w Messie - leżącej na terenie Mariny tawerny. Wszystko co dobre szybko się kończy i po miło wspólnie spędzonym czasie, rozeszliśmy się do domów.
Przed klasą kolejne atrakcje - wyjazd do Paryża, a potem na Dzień Chłopaka, do Szczecina na seans filmowy, wyjazd połączony ze zwiedzaniem pięknej stolicy naszego województwa.
Fotorelacje już wkrótce ....(T.H.)
Inauguracja nowego roku szkolnego odbyła się przy pomniku patrona szkoły Stanisława Staszica. W uroczystości uczestniczyli: Wicestarosta Kamieński Krzysztof Kronenberg, grono pedagogiczne, uczniowie i ich rodzice. Uroczystość otworzył dyrektor szkoły Jacek Golusda, który przywitał zebranych.
Dyrektor przedstawił również nowych nauczycieli, którzy od tego roku szkolnego dołączyli do dotychczasowego grona pedagogicznego. Zebranych przywitał również wicestarosta Krzysztof Kronenberg . Swoje "pięć minut" miały także przedstawicielki Samorządu i Wolontariatu. Następnie delegaci klas pierwszych złożyli ślubowanie. Po nim uczniowie rozeszli się na pierwsze po wakacjach spotkania z wychowawcami. (M.B.)
85 lat temu wybuchła II Wojna Światowa. W rocznicę tego wydarzenia, w całym kraju odbyły się uroczystości. Także w naszym mieście obchodzono 1 września rocznicę tego tragicznego wydarzenia. O godzinie 10:00 na Cmentarzu Wojennym, odbyła się uroczystość, w obecności pocztów sztandarowych, delegacji ze szkół, urzędów gmin naszego powiatu, służb mundurowych i mieszkańców. Obecna była również nasza delegacja.
W piątek 21 czerwca w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Kamieniu Pomorskim odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. W uroczystości uczestniczyli: Wicestarosta Kamieński Krzysztof Kronenberg, członek zarządu powiatu Jerzy Adamiak, przewodnicząca Rady Rodziców Emilia Kwiatkowska, grono pedagogiczne, uczniowie i ich rodzice. Z krótkimi przemówieniami zwrócili się do zebranych dyrektor Jacek Golusda i wicestarosta Krzysztof Kronenberg.
Nagrodą Starosty Kamieńskiego „Być Najlepszym” uhonorowanie zostały: Maja Szafranowska z klasy III technik ochrony środowiska, Adrianna Pełka z klasy I technik ekonomista i Julia Wach z klasy I technik hotelarstwa.
Wyróżnieni zostali uczniowie, którzy ukończyli ten rok szkolny z wysokimi notami na świadectwach, ale również ci aktywni- w szkole i poza nią- na niwie sportowej, promocji, wolontariatu, czytelnictwa, frekwencji. Uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy uznania.
Dla klasy III kucharz i III wielozawodowej było to pożegnanie ze szkołą. Dziękujemy za trzy wspólne lata i życzymy udanego startu w dorosłym, zawodowym życiu.
Po części oficjalnej, nastąpiły spotkania klasowe z wychowawcami.(M.B.)
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą edukacyjną na nowy rok szkolny i składania dokumentów. Dokładne informacje o rekrutacji, można znaleźć na naszej stronie internetowej w module Rekrutacja 2024/2025.
Kolumna Nawigacja z lewej strony.
Dnia 07.06.2024r odbył się u nas w szkole po raz pierwszy Dzień Zdrowej Kanapki. Kanapka uchodzi za jeden z najwygodniejszych i najszybszych posiłków, jaki można przygotować. Przepisy na kanapki podpowiadają nam, że można je przygotować na zimno i na gorąco.
Kanapki zwykle składają się z pieczywa, najlepiej pełnoziarnistego oraz razowego, które zapewnia dużą dawkę błonnika pokarmowego i z warzyw, które są doskonałym źródłem witamin i składników mineralnych. Można je spakować do plecaka i zabrać w długą podróż oraz relaksujący spacer.
Organizatorzy- Joanna Książek-Halec i Anna Wróblewska
Z okazji Dnia Dziecka klasa 1 TP wraz z wychowawcą oraz opiekunem Panią Urszulą Madera-Zalewską udali się do Szczecina. Młodzież bawiła się pod hasłem Laser Tag, gdzie podzielni na grupy rywalizowali między sobą. Walka była zawzięta co widać na załączonych zdjęciach. Jak sami stwierdzili mają zaliczonych przynajmniej pięć lekcji wychowania fizycznego.
Uczniowie wysilali się nie tylko fizycznie, ale również umysłowo. W drugiej części zabawy, młodzież stawiła czoła różnym zagadkom w dwóch pokojach Escape Room. Z małymi podpowiedziami wszyscy ukończyli z sukcesem swoje wyzwanie. Na koniec wyjazdu klasa wykorzystała pozostały czas, na krótki Shopping w niedaleko oddalonej Kaskadzie. Był to miły czas spędzony wspólnie z okazji Dnia Dziecka. (T.H.)
23 maja w Hali Widowiskowo – Sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji (MOSiR), odbyły się V Targi Pracy i Edukacji. Organizatorami byli- Powiatowy Urząd Pracy w Kamieniu Pomorskim i Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie, a imprezie patronowali- Starosta Kamieński Józef Malec oraz Burmistrz Kamienia Pomorskiego Stanisław Kuryłło.
Na targach zaprezentowała się również nasza szkoła.
Sześcioro naszych uczniów i pięcioro licealistów, przystąpiło do ortograficznej rywalizacji w VII Kamieńskim Dyktandzie, którego organizatorem jest od lat Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kamieniu Pomorskim. Tekst dyktanda był trudny, ale zabawny i zachęcał do zmysłowego, wielobodźcowego przyswajania ortografii, a nie tylko studiowania haseł słownikowych.
Okazuje się, że zwykła przechadzka po mieście, może wzbogacić o znajomość pisowni takich wyrazów jak fitness, pręgierz, manswerk, a wyjście do kawiarni utrwali pisownię brioszki, humusu z ciecierzycy, pizzy i szejka żurawinowego. Ubiór może być rozchełstany lub schludny, a w chaszczach można powąchać hortensje.
W tym roku nasi reprezentanci oddali palmę pierwszeństwa uczennicy LO, ale już drugie miejsce zajęła Alicja Grabowska ex aequo z uczniem LO, trzecia była Dominika Orszulak z TH. (M.B.)
Dzisiaj, zamiast przekopywać szafy w poszukiwaniu najlepszych strojów do szkoły, uczniowie przyszli w swoich ulubionych piżamach. Wszelkie bluzy i dżinsy, zastąpiły puchate i miękkie piżamki , a trampki i sneakersy, zastąpiły papucie. Wszyscy bawiliśmy się wyśmienicie i było to dla nas ciekawe doświadczenie.
Margareta ze szkolnego wolontariatu
W trakcie dwóch pierwszych tygodni, w ramach mobilności zawodowej projektu Erasmus+, zdobywamy doświadczenia zawodowe w dziedzinach: gastronomicznej, hotelarskiej, informatycznej i ochrony środowiska w Maladze. W mieście pełnym historycznych zakątków takich jak Alcazaba, jedna z największych mauretańskich fortec w Andaluzji, czy zamek Giblarfaro – skąd roztaczają się jedne z najpiękniejszych widoków na całe miasto. Mieliśmy możliwość zwiedzenia tych miejsc wraz z rzymskim teatrem i starym miastem stworzonym do spacerowania. Jesteśmy w mieście Pabla Picassa, więc w centrum znajduje się również bardzo polecane muzeum poświecone malarzowi i jego twórczości. Wiele elementów sprawia że Malaga jest dla nas wyjątkowa, ale oprócz zabytków dobrze jest cieszyć się słonecznym dniem na miejskiej plaży La Malagueta. W drugim tygodniu obyliśmy wycieczkę do Granady, miasta, które znajduje się u stóp gór Sierra Nevada we Wschodniej Andaluzji. Zauważyliśmy, że Granada posiada niepowtarzalny arabski klimat. Tutejsza gastronomia, rzemiosło i urbanistyka, zostały naznaczone przez przeszłość miasta. Podczas wycieczki zwiedzaliśmy jedną z ważnych dzielnic Granady - el Albaicin, która jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO razem z Alhambrą i przepięknymi ogrodami Generalife. Przed nami jeszcze dwa tygodnie zdobywania wiedzy w naszych dziedzinach nauki oraz zwiedzanie pięknej Malagi. POZDRAWIAMY :)
W piątek 26 kwietnia miało miejsce uroczyste zakończenie roku szkolnego z udziałem zaproszonych gości, absolwentów i kolegów z młodszych klas. Zebranych przywitał dyrektor Jacek Golusda oraz Józef Malec starosta kamieński.
Absolwenci techników w trzech zawodach-technika żywienia i usług gastronomicznych i technika hotelarstwa i technika ochrony środowiska- pożegnani zostali przez grono pedagogiczne, rodziców i uczniów z młodszych klas. Najlepsi otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy. Koledzy z klas czwartych przygotowali dla nich drobne, ale sympatyczne upominki.
Nagrodą Starosty Kamieńskiego uhonorowana została Maria Szałańska, absolwentka technikum ochrony środowiska, która poza wysokimi wynikami w nauce, wyróżniła się aktywnym uczestnictwem w życiu klasy i szkoły, pełniąc funkcję przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego.
Tylko o jedną setną mniejszą średnią ocen, wypracowała absolwentka technikum hotelarskiego Izabela Cesarska, która w latach 2021- 2024 pełniła również zaszczytną funkcję asysty pocztu sztandarowego szkoły.
Obie absolwentki zostały wpisane do księgi pamiątkowej, a rodzicom wręczono listy pochwalne dyrektora szkoły za wzorowe wychowanie córek. Otrzymały również nagrody rzeczowe dyrektora szkoły.
Nagrodą starosty uhonorowano naszych dwoje sportowców, Weronikę Szpakowską i Alberta Ferenca, którzy z powodzeniem reprezentowali szkołę w zawodach międzyszkolnych.
W obecności zebranych wręczono świadectwa wszystkim absolwentom, a potem przyszła kolej na pamiątkowe zdjęcia z wychowawczyniami i dyrektorem szkoły.
Serdecznie gratulujemy ukończenia szkoły, życzymy pomyślnie zdanych egzaminów maturalnych i spełnienia dalszych życiowych planów. Oby wiedza i umiejętności zdobyte w szkole procentowały w przyszłym życiu.
(M. B.)
Nasza szkoła w ramach uzyskanej akredytacji Erasmus + na lata 2022- 2027, ma możliwość organizowania corocznych praktyk uczniowskich we wszystkich krajach Unii Europejskiej.
Dzisiaj w podróż do Malagi, miasta w południowej Hiszpanii, wyruszyła 15 osobowa grupa młodzieży z klas drugich i trzecich technik żywienia, hotelarz, informatyk i ochrony środowiska, pod opieką pani wicedyrektor Anny Jurewicz. Wyjazd jest formą wyróżnienia za naukę i zachowanie.
Praktyki potrwają miesiąc. Późnym wieczorem grupa dotarła na miejsce. (M.B.)
Norbert Berezowski, uczeń klasy 3.TI naszej szkoły z powodzeniem wziął udział w eliminacjach powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” zajmując 1. miejsce w swojej grupie wiekowej.
Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” (OTWP) ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej.
Gratulujemy Hubertowi sukcesu!
18 kwietnia szkolny wolontariat zaprosił uczniów naszej szkoły do udziału w Dniu Idola. Chętni do zabawy uczniowie przyszli przebrani za osoby, które podziwiają. Były to postacie filmowe lub mitologiczne, m.in. Maska czy Hades. Wolontariat zapowiada kolejne dni tematyczne i zaprasza do wspólnej zabawy. (Margareta 4. th)