W środę 17 kwietnia br. reprezentacja chłopców naszej szkoły wzięła udział w MISTRZOSTWACH WOJEWÓDZTWA ZACHODNIOPOMORSKIEGO w Drużynowych Biegach Przełajowych. Zawody zostały rozegrane w Gryfinie na dystansie ok. 1,5 km. W imprezie wzięło udział 11 szkół z naszego województwa.
W rywalizacji indywidualnej chłopców najlepszym zawodnikiem naszej drużyny został Albert Ferenc.
Skład naszej drużyny :
Jakub Major, Kamil Strzelecki, Mikołaj Termanowski, Franciszek Błażewicz, Jakub Pisz, Wojtek Ginalski oraz Albert Ferenc
Gratulujemy wszystkim reprezentantom, którzy nie szczędzili wysiłku i godnie reprezentowali szkołę.
Bartłomiej Musiał, Waldemar Brząkała
Na przełomie marca i kwietnia w naszej szkole odbył się konkurs języka angielskiego "Skills Challenge", zorganizowany przez nauczycielki tego przedmiotu. Wzięło w nim udział 27 uczniów z klas 1-5 technikum. Konkurs miał na celu kształcenie i rozwijanie umiejętności maturalnych – głównie słuchania i czytania.
Po dogrywce wyłoniono zwycięzców:
III miejsce ex aequo – Filip Gryta 2TE i Michał Jankowski 1TI
II miejsce - Hubert Cichocki 3TOŚ
I miejsce – Krystian Korwin-Szymanowski 2TP
Gratulujemy wszystkim uczestnikom oraz laureatom konkursu! (I.Ś.)
W środę 10 kwietnia br. reprezentacje naszej szkoły wzięły udział w Mistrzostwach Powiatu Kamieńskiego w Drużynowych Biegach Przełajowych dziewcząt i chłopców. Zawody zostały rozegrane w parku miejskim w Dziwnowie, na dystansie ok 1km. Do zawodów przystąpiło 5 szkół z naszego powiatu: LO Kamień Pomorski, ZSP Wolin, ZSP Benice, LS Dziwnów oraz ZSP Kamień Pomorski.
Ostatecznie po bardzo zaciętej walce nasi chłopcy zajęli I miejsce w zawodach, natomiast dziewczęta uplasowały się na III miejscu.
W rywalizacji indywidualnej chłopców najlepszym zawodnikiem został Albert Ferenc.
Składy naszych drużyn:
Dziewczęta:
Martyna Czarnecka, Daria Francuzik, Alicja Herbatowicz, Aneta Rońska, Wiktoria Bączyk, Klaudia Sawuła oraz Weronika Szpakowska
Chłopcy:
Jakub Major, Szymon Napierała, Kamil Strzelecki, Mikołaj Termanowski, Franciszek Błażewicz, Jakub Pisz oraz Albert Ferenc
Gratulacje dla Wszystkich reprezentantów, którzy nie szczędzili wysiłku i godnie reprezentowali naszą szkołę.
Bartłomiej Musiał, Waldemar Brząkała
W sali gastronomicznej naszej szkoły odbyła się uroczystość z okazji 25-lecia istnienia Powiatu Kamieńskiego. Wzięli w niej udział starostowie, członkowie zarządu, radni, urzędnicy oraz inne osoby związane z administracją samorządową przez ostatnie ćwierćwiecze.
Po części oficjalnej, uczestnicy uroczystości udali się do holu szkoły, gdzie czekał na nich pięknie przygotowany stół z poczęstunkiem, będącym dziełem uczniów i nauczycieli zawodu naszych warsztatów gastronomicznych.
26.03.2024r. odbył się Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej zorganizowany przez Zarząd Oddziału Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Kamieniu Pomorskim.
Nasi dwaj strażacy-ochotnicy spisali się w nim na medal. Pierwsze miejsce zajął uczeń klasy III technik informatyk – Norbert Berezowski, natomiast trzecie miejsce przypadło w udziale Gracjanowi Typkowi z klasy V technik żywienia. Obaj awansowali do turnieju na szczeblu powiatowym. Wielkie gratulacje.
Jacek Jarema
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.”
Wisława Szymborska
Dzisiaj zakończył się maraton czytelniczy, w którym uczestnicy czytali w bibliotece szkolnej, przez cały marzec, wybraną przez siebie książkę. Okazało się, że dla wielu było to nie lada wyzwanie. Czytali w różnym czasie- przed i po lekcjach, podczas przerw, minimum 7 minut dziennie.
Do akcji przystąpiło 20 osób z klas I-III, a wytrwało do końca 7. Zwieńczeniem wyzwania była satysfakcja i ocena bardzo dobra z języka polskiego :)
Gratulacje dla Basi, Amelii, Ranii, Dawida, Piotra, Michała i Wiktora! (M.B.)
W piątek gościliśmy w szkole grupę uczniów z piątej klasy Szkoły Podstawowej numer 1. Młodzi kucharze wzięli udział w warsztatach kulinarnych, pod opieką starszych kolegów z IV klasy Technikum Żywienia.
W menu znalazły się: zapiekanki z pieczarkami i serem, bezy z kremem, lody z owocami i gofry.
Organizatorzy warsztatów to nauczyciele ZSP Andrzej Kirowski i Dariusz Juszczak.
Opiekunowie z SP nr 1- Sławomir Guzik, Alicja Kulawy, Roman Sobolewski.
“Nie istnieje na Ziemi substancja, minerał, skała, żywy organizm, który by nie zawierał wody”
Tales z Miletu
22 marca w naszej szkole odbył się po raz pierwszy Światowy Dzień Wody.
Jak podaje fachowa literatura „Woda- w organizmie człowieka nie tylko transportuje tlen i składniki odżywcze, ale również wspomaga wszystkie procesy życiowe. Jest niezbędna do regulacji ciepłoty ciała. Woda ma istotne znaczenie dla przebiegu procesu trawienia – ułatwia nam spożywanie, trawienie i wykorzystanie pożywienia. Pełni również funkcję ochronną dla mózgu(…). Odpowiednie nawodnienie jest również niezbędne dla prawidłowej pracy stawów.”
Nad przebiegiem akcji czuwały J. Książek-Halec, A. Wróblewska :)
Nasza szkoła w ramach uzyskanej akredytacji Erasmus + na lata 2022- 2027, ma możliwość organizowania corocznych praktyk uczniowskich we wszystkich krajach Unii Europejskiej. W 2022 roku nasi uczniowie byli w Niemczech, a w 2023 w Irlandii.
W tym roku przyszedł czas na Hiszpanię.
Już w maju 15 osobowa grupa młodzieży z klas technik żywienia, hotelarz, informatyk i ochrony środowiska, wyjedzie na miesięczne praktyki.
Wyjazd młodzieży poprzedziła w marcu kilkudniowa wizyta przygotowawcza kadry.
W ramach tego matematycznego święta, odbył się w szkole turniej w nieco zapomnianej grze logicznej MASTERMIND. Udział w nim wzięli uczniowie techników.
W eliminacjach wyłoniono najlepszą 12. Po zaciętych rundach systemem pucharowym i ścisłym finale "każdy z każdym", wyłoniono trójkę zwycięzców:
Gratulujemy!
Z okazji Dnia Kobiet i niedzielnego Dnia Mężczyzn, nasza szkolna, dorosła społeczność spotkała się na chwil kilka przy kawie i przepysznym okolicznościowym torcie.
3 marca 2024 roku odbyły się obchody 79. rocznicy zdobycia Ziemi Kamieńskiej, w których uczestniczyła również delegacja z naszej szkoły z pocztem sztandarowym.
Obchody rozpoczęła uroczysta msza święta w Konkatedrze św. Jana Chrzciciela.
Następnie przy pomniku „Poległym za polskość tych ziem” na Placu 5 Marca, przedstawiciele władz samorządowych wygłosili oficjalne przemówienia, a po nich nastąpiło złożenie kwiatów przez delegacje.
27 lutego w hali widowiskowo-sportowej w Kamieniu Pomorskim odbyły Mistrzostwa Powiatu w piłce ręcznej dziewcząt i chłopców w ramach Licealiady.
Nasze dziewczęta grające w składzie: Aneta Rońska, Milena Jabłońska, Weronika Szpakowska, Kornelia Małkowska, Martyna Mucha, Wiktoria Bączyk, Martyna Czarnecka, Maja Surma i Patrycja Brewerska okazały się najlepsze, wygrywając z Zespołem Szkół Ponadpodstawowych w Wolinie 3 : 2 oraz remisując 0 : 0 z Liceum Ogólnokształcącym w Kamieniu Pomorskim.
Chłopcy wystąpili w składzie: Albert Ferenc, Wojtek Ginalski, Mikołaj Termanowski, Oskar Tunajek, Jakub Major, Kacper Winiarczyk, Kamil Strzelecki, Szymon Napierała, Kuba Pisz, Jakub Hładuń, Kacper Rapcia i Igor Ignaszewski. W pierwszym meczu ulegli Liceum Ogólnokształcącemu 1 : 2, w drugim meczu pokonali Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Wolinie 5 : 3, przy jednoczesnej porażce LO z ZSP w Wolinie i to nasza drużyna okazała się najlepsza w całym turnieju.
Wielkie gratulacje dla obydwu drużyn! Jacek Jarema
Dnia 23.02.2024 roku uczniowie klas 1- 4 naszej szkoły, udali się z opiekunami do Gryfina, na 18. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży. Mogliśmy gościć na imprezie promującej podróże dalekie i małe. Michalina Kupper zabrała do „Tajemniczego Iraku”. Poznaliśmy historię Asyryjczyków zamieszkujących północny Irak. Zobaczyliśmy miejscowość Lalish zamieszkiwaną przez mniejszość etniczno-religijną jaką są Jazydzi. Mogliśmy też podziwiać kanion Rawanduz, którym wędrowała armia generała Andersa.
Weronika Milczewska podzieliła się z nami swoimi doznaniami z Meksyku. Mogliśmy poznać górskie miasteczko Nayarit, w którym społeczność autochtoniczna Cora zamyka się na świat. W tym czasie ma miejsce kontrolowany przewrót. Władza przestaje istnieć. Po miasteczku biegają pomalowani na biało i czarno chłopcy, dla których tydzień bez snu i jedzenia jest rytuałem przejścia w dorosłość. Wszystko to dzieje się podczas Wielkiego Tygodnia.
Podczas festiwalu mogliśmy również brać udział w spotkaniu autorskim
z Dorotą Filipiak, promującą w swojej książce pt.„Rumunia. Pęknięte lustro Europy”. piękno Rumunii. Autorka dzieliła się z publicznością swoimi spostrzeżeniami na temat kraju, społeczeństwa panujących tam zwyczajów. Nawiązała również do wielkiej atrakcji turystycznej – hrabiego Drakuli.
Uczestniczyliśmy także w najzabawniejszej prezentacji wygłoszonej tego dnia przez Agnieszkę Dziadek. Powędrowaliśmy do Japonii– pieszoJ. Autorka,
w humorystyczny sposób, zapoznała nas z swoją wędrówką liczącą 40100 km z Sata Misaki na południu wyspy Kiusiu, do najdalej wysuniętego na północ punktu na Hokkaido Sõya Misaki. Mogliśmy zapoznać się z pięknem japońskiej przyrody, tradycyjną japońską gościnnością czy... pijawkami. Podróżniczka przedstawiła swoje przygody w kraju kwitnącej wiśni w tak żartobliwy sposób, że nie zastało nic jak jechać do Japonii.
Pozostając na kontynencie azjatyckim, udaliśmy się do pięknego Uzbekistanu. Zobaczyliśmy miasta jedwabnego szlaku: Samarkandę, Bucharę i Chiwie. Poznaliśmy zwyczaje panujące w Uzbekistanie. Dowiedzieliśmy się również jak „białe złoto – bawełna” przyczyniło się do wysunięcia Jeziora Aralskiego, które w Karakałpakstanie dla ludzi jest po prostu „Morzem”.
Zuzanna Wojcińska zabrała nas selwy w Amazonii. Pokazując jak piękne potrafi być życie, kiedy prowadzimy je zgodnie z rytmem natury. Na koniec naszego pobytu na festiwalu oglądaliśmy film „ Bezdroża” w reżyserii Mikaela Lypinski’ego, ukazujący społeczność żyjącą spokojnie, szukającą pocieszenia w górach Oregonu.
Pełni radości z podróżowania udaliśmy się w podróż powrotną J (S.G. i U. M.-Z.)
W środę 21 lutego 12 osobowa grupa uczniów z klas pierwszych odwiedziła bibliotekę, aby zmierzyć się w konkursie głośnego czytania. Uczniowie czytali fragment wybranej przez siebie prozy. Czytanie na głos to świetny sposób na oswojenie się z wystąpieniami publicznymi, a przecież w życiu ucznia takich nie brakuje. Warto czytać na głos również tylko dla siebie, gdyż ten sposób czytania poprawia koncentrację i pozwala lepiej zrozumieć tekst.
Jury doceniło zdolności interpretacyjne trzech uczennic i zgodnie przyznało ex aequo, Adriannie Pełce, Julii Maciszonek i Julii Wach, tytuł Mistrzyni Głośnego Czytania. (M.B.)
15 lutego uczniowie z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. S. Staszica pod opieką swoich nauczycielek wzięli udział w wycieczce do Teatru Współczesnego w Szczecinie.
Młodzież obejrzała przedstawienie pt. Lalka, na motywach powieści Bolesława Prusa, w reżyserii Piotra Ratajczaka, według adaptacji Joanny Kowalskiej.
Fabuła powieści została przeniesiona w czasy współczesne. Akcja rozgrywa się podczas nocnej Gali Biznesu, gdzie spotykają się elity – biznesmeni i bogacze. Toczące się w błysku fleszów interesy, to tło dla emocji Wokulskiego, który rozdarty jest między fascynacją i miłością do Izabeli Łęckiej, a nienawiścią do zakłamanych i interesownych elit. Młody biznesmen próbuje odnaleźć szczęście i zaciekle walczy o nie. Czy prawdziwa miłość jest jednak możliwa w świecie, gdzie dominuje pieniądz i pogarda?
Spektakl Ratajczajka zdobył Bursztynowy Pierścień – nagrodę jury dla najlepszego spektaklu sezonu oraz nagrodę dla najlepszego aktora sezonu, Adama Kuzycza-Berezowskiego, za rolę Stanisława Wokulskiego.
Ta odsłona Lalki na pewno nie jest jeszcze jedną sztampową i nudną powtórką ze szkolnej lektury – to dzieło, które choć różne od pierwowzoru, na pewno prowokuje do dyskusji nad uniwersalnością ludzkich uczuć i zachowań.
(I.Ś)
https://www.youtube.com/watch?v=txqnUXRIrXk
14 lutego w hali widowiskowo-sportowej w Kamieniu Pomorskim odbyły się Mistrzostwa Powiatu w piłce siatkowej dziewcząt i chłopców w ramach Licealiady. W turnieju udział wzięły drużyny Liceum Ogólnokształcącego w Kamieniu Pomorskim, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Wolinie, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Benicach oraz drużyny z naszej szkoły.
W kategorii dziewcząt zwyciężyły nasze reprezentantki, które zagrały w składzie: Ula Simiot, Martyna Mucha, Martyna Czarnecka, Milena Jabłońska, Patrycja Brewerska, Kornelia Małkowska i Weronika Szpakowska, przed drużyną ZSP Wolin, LO Kamień Pomorski i ZSP Benice. Gratulujemy!
W kategorii chłopców nasza drużyna zajęła trzecie miejsce. Zwycięzcami zostali siatkarze z ZSP Wolin, przed drużyną LO Kamień Pomorski, czwarte miejsce zajęli siatkarze z Benic.
Nasza drużyna wystąpiła w składzie: Albert Ferenc, Oskar Tunajek, Mikołaj Termanowski, Kacper Winiarczyk, Wojtek Ginalski, Gracjan Typek, Kacper Rapcia i Jakub Major.
Jacek Jarema
Margareta, Julia i Karolina, ze Szkolnego Klubu Wolontariatu, zapraszają 14 lutego do Walentynkowego Kącika na wspólne zdjęcia i do zakupu serduszkowych ciasteczek .
W tym roku szkolnym po raz pierwszy przystąpiliśmy do akcji Talenciaków.
Polega ona na zbieraniu specjalnych kuponów tzw. Talenciaków, które potem przekazuje się szkole. Wszyscy chętnie zbierali kupony: uczniowie, rodzice jak i wszyscy pracownicy naszej szkoły. Uzbieraliśmy duuuuuży stos blankiecików. Wszystkie zostały zeskanowane na zarejestrowanym w akcji koncie naszej szkoły. Z katalogu nagród wybraliśmy jedną, a następnie wysłaliśmy na nią zamówienie. I udało się! Mamy ludzkie serce - model prawdziwego, powiększonego 4 razy, serducha.
Składa się ono z trzech części, które można wyjąć z całości i zajrzeć do środka. Dzięki temu powiększeniu nawet najdrobniejsze szczegóły anatomiczne stają się widoczne. Nowe serce zasila zasoby klasy biologicznej i zachęca uczniów do przyjemniejszej i bardziej ciekawej nauki.
Dziękujemy wszystkim naszym Zbieraczom kuponów - bez Was by się nie udało! (E.O.)